The Funding Zone
Advertise Here
 

Top Players – Defense

 

2017-2018 Players to Watch List
“in Western PA”
The 2017-2018 edition of the WesternPAFootball.net Players to Watch List and consists of players from Districts 5, 6, 7, 8, 9,  and 10 teams. Athletes are arranged in alphabetical order by first name.

Note: We’re updating this list each day from our Player Previews in 100 Days series list.

 

Defensive Lineman

Class of 2018 (Seniors)

Aaron Smith, Canon-McMillan

Antwoin Ebore, Sto-Rox

Austin Garner, Central

Blaine Wilson, Karns City

Brock Basinger, Connellsville

Charles, Harris, Baldwin

Clint Thurston, Redbank Valley

Coleman Coco, Mount Lebanon:

Curt Slagle, West Shamokin

 Ethan Reed, Moshannon Valley

Gabe DeVore, Harbor Creek

Jackson Heasley, State College

Jacob Neiderhiser, Ligonier Valley

Jake Pearce, Punxsutawney

Levi Graft, Yough

Levi Molinari, Punxsutawney

Logan Petrosky, Belle Vernon

Mitchell Rhodes, Bedford

Nate Baillie, Armstrong

Ray Eldridge, South Fayette

Rilee Bechdel, Bald Eagle Area

Rod Williams, Slippery Rock

Ryan Gaughan, Mount Lebanon

Tyler Ocilka, Elizabeth Forward

Zach Horton, Clearfield

 

Class of 2019 (Juniors)

Brain Yates, Imani Christian Academy

Chris Deluca, Blackhawk

Jerome Henderson, Erie Royals

Joseph Turek, United

 

Class of 2020 (Sophomores)

Caleb Shade, Central Mountain

 

Linebackers

Class of 2018 (Seniors)

Aaron Novak, Baldwin

Adonis Scriven, Greenville

Anthony Dellovade, West Allegheny

Anthony Grieco, Mars

Anthony Pruitt, Clairton

Brayden Jones, Montour

Bryce Lauer, Franklin Regional

Cam Ballay, Pine-Richland

Carter Babb, Cambridge Springs

Charles Hersch, Berlin-Brothersvalley

Chase Terwilliger, Union/A-C Valley

Cooper Wagner, Northwestern

Darrell Mason, Penn Hills

Eric Elgin, Forest Hills

Evan Quinn, Windber

Garrett Musselman, Tussey Mountain

Garrett Stanley, Elizabeth Forward

Ian Barr, State College

Ian Edenfield, Laurel Highland

Isaiah Manning, Meadville

Jake Stefanick, Charleroi

Jared Smith, Central

Jarred John, Burgettstown

Jesse Luketa, Mercyhurst Prep

Joey Elinski, Ridgway

 John Paronish, Northern Cambria

Joshua Dyer, Perry Traditional Academy

Justin Sands, Penns Valley

 Kenny Garvey, DuBois

 Kijafi Fuqua, CLairton:

Liam Slattery, Central Catholic

Lucas Syster, Purchase Line

 Luke White, Connellsville Falcons

Mahlik Houtz, Central Mountain

Marcus Hooker, New Castle

Max Sankey, Bishop Guilfoyle

Nick Wardropper, Elizabeth Forward

Nistal Baldwin, Seton LaSalle

Noah Dillow, Chestnut Ridge

Noah Plack, South Fayette

Ryan Funa, Somerset;

Scott Yingling, Northern Cambria

Sebastian Troutman, Karns City

Stephen Kutches, Bellefonte

Taiwan La’Rue, Sto-Rox

Todd Hill Jr, Steel Valley

Turner Mader, Central Mountain

Tyler Petucci, Altoona

Zach Boylan, Cambridge Springs

 

Class of 2019 (Juniors)

Aidan Morrison, Warren Area

Alex Bellinotti, Burrell

Cade Hoke, North Allegheny

Camden Boggess, Keystone

Chris Connelly, Otto-Eldred

Cody Ross, Freedom

Cory Myers, Conemaugh Township

Dane Fitzsimmons, Kiski Area

Drew DiNunzio-Biss, Kiski area

Drew Engel, Canon-McMillan

Kyi Wright, Farrell:

 Tyler King, Pine-Richland

 

Class of 2020 (Sophomores)

 

 

Corners, Defensive Backs and Safeties

Class of 2018 (Seniors)

Amonte Strothers, Steel Valley

Brock Barrett, Redbank Valley

Cam Laconi, Central Catholic

David Green, Central Catholic

 Dawson Porter, Armstrong

Dorian Jackson, Obama Academy 

Emanuel Bowden, Carrick

Greyden Piechnick, Canon-McMillan

Idris Carlo, Imani Christian Academy

Isaiah McNair, Quaker Valley

Josh Hittle, Greenville

Joshua Sanders, North Allegheny

 Justin McCoy, Chestnut Ridge

Kavon Morman, Montour

Keaton Ellis, State College

Kenny White, Pine-Richland

Nasir Singleton, General McLane

Neil MacDonald, Ridgway

Noah Myers, Warren

 Ryan Workman, Charleroi

Tre’Sean Howard, Clairton

Tristan Klinefelter, Penns Valley

 Qadir Muhammad, Grove City

 

Class of 2019 (Juniors)

Asante Watkins, Imani Christian Academy

Blake Roberts, Bald Eagle Area

Jake Pail, Freedom

Jarrett Grove, Bishop Carroll

Jayvon Thrift, Norwin

Kaleb Kamerer, Slippery Rock

Logan Lutz, Grove City

 

Class of 2020 (Sophomores)

Luke Meckler, Pine-Richland