EasternPAFootball - Your source for 
High School Football in Eastern PA









EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAEasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA
EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAEasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA

Week 9 Master Schedule list

Written by: on Sunday, October 25th, 2009

* Some records won’t be updated due to games on Sunday and Monday

District 5

10-30 District 5 Northern Bedford Panthers (2-6)   @. West Branch Warriors (1-7) 7:00 pm
10-30 District 5 Everett Warriors (5-3)   @. Claysburg-Kimmel Bulldogs (1-7) 7:00 pm
10-30 District 5 Conemaugh Township Indians (7-1)   @. Shade Panthers (3-5) 7:00 pm
10-30 District 5 Bedford Bisons (3-5)   @. Bishop McCort Crushers (8-0) 7:00 pm
10-30 District 5 Windber Ramblers (6-2)   @. Meyersdale Area Red Raiders (5-3) 7:00 pm
10-30 District 5 Tussey Mountain Titians (5-3)   @. Glendale Vikings (5-3) 7:00 pm

District 6

10-30 District 6 Penn Cambria Panthers (6-2)   @. Greater Johnstown Trojans (5-3) 7:00 pm
10-30 District 6 Lewistown Area Panthers (2-6)   @. Bald Eagle Area Eagles (1-7) 7:00 pm
10-30 District 6 Southern Huntingdon Rockets (3-5)   @. Moshannon Valley Black Knights (7-1) 7:00 pm
10-30 District 6 Northern Cambria Colts (2-6)   @. Ligonier Valley Mounties (5-3) 7:00 pm
10-30 District 6 Hollidaysburg Golden Tigers (3-4)   @. Williamsport Millionaires (5-3) 7:00 pm
10-30 District 6 Saltsburg Trojans (2-6)   @. Purchase Line Red Dragons (0-8) 7:00 pm
10-30 District 6 Huntingdon Area Bearcats (6-2)   @. Clearfield Area Bisons (5-3) 7:00 pm
10-30 District 6 Altoona Area Mountain Lions (2-6)   @. Central Dauphin East Panthers (0-8) 7:00 pm
10-30 District 6 Portage Area Mustangs (8-0)   @. Berlin-Brothersvalley Mountaineers (4-4) 7:00 pm
10-30 District 6 Bishop Guilfoyle Marauders (3-5)   @. Bishop Carroll Huskies (1-7) 7:00 pm
10-30 District 6 Phillipsburg-Osceola Mounties (3-5)   @. Chestnut Ridge Lions (4-4) 7:00 pm
10-30 District 6 Bellwood-Antis Blue Devils (8-0)   @. Mount Union Trojans (6-2) 7:00 pm
10-30 District 6 Ferndale Yellowjackets (2-6)   @. North Star Cougars (2-6) 7:00 pm
10-30 District 6 Penns Valley Rams (2-6)   @. Tyrone Golden Eagles (7-1) 7:00 pm
10-30 District 6 Bellefonte Red Raiders (1-7)   @. Indian Valley Warriors (1-7) 7:00 pm
10-30 District 6 Williamsburg Blue Pirates (1-7)   @. Juniata Valley Hornets (4-4) 7:00 pm
10-30 District 6 Central Cambria Red Devils (4-4)   @. Somerset Area Golden Eagles (3-5) 7:00 pm
10-30 District 6 Penns Manor Comets (7-1)   @. Homer-Center Wildcats (5-3) 7:00 pm
10-30 District 6 United Lions (7-1)   @. Marion Center Stingers (7-1) 7:00 pm
10-30 District 6 Cambria Heights Highlanders (0-8)   @. Richland Township Rams (6-2) 7:00 pm
10-31 District 6 Blairsville Bobcats (3-5)   @. Laurel Valley Rams (2-6) 1:00 pm
10-31 District 6 Forest Hills Rangers (8-0)   @. Westmont Hilltop Hilltoppers (1-7) 1:00 pm
10-31 District 6 Central Mountain Wildcats (5-3)   @. Harrisburg Cougars (3-5) 1:00 pm
10-31 District 6 Blacklick Valley Vikings (6-2)   @. Rockwood Area Rockets (3-5) 7:00 pm

District 7

10-30 District 7 (WPIAL) Pittsburgh Central Catholic Vikings (6-2)   @. Fox Chapel Foxes (3-5) 7:00 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Elizabeth-Forward Warriors (5-3)   @. Belle Vernon Area Leopards (4-4) 7:00 pm
10-30 District 7 (WPIAL) South Park Eagles (4-4)   @. Steel Valley Ironmen (5-3) 7:00 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Upper Saint Clair Panthers (5-3)   @. Mount Lebanon Blue Devils (5-3) 7:00 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Moon Area Tigers (0-8)   @. Hopewell Vikings (8-0) 7:00 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Union Area Scotties (1-7)   @. Neshannock Lancers (2-6) 7:00 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Albert Gallatin Colonials (3-5)   @. Chartiers Valley Colts (7-1) 7:00 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Laurel Spartans (7-1)   @. Shenango Wildcats (5-3) 7:00 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Beaver Area Bobcats (5-3)   @. Center Trojans (7-1) 7:00 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Thomas Jefferson Jaguars (8-0)   @. West Mifflin Titians (4-4) 7:00 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Keystone Oaks Eagles (7-1)   @. Seton-LaSalle Rebels (4-4) 7:00 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Ringgold Rams (3-5)   @. Trinity (7) Hillers (3-5) 7:00 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Ellwood City Wolverines (1-7)   @. Riverside (Ellwood City) Panthers (3-5) 7:00 pm
10-30 District 7 (WPIAL) New Castle Red Hurricanes (6-2)   @. Mohawk Area Warriors (3-5) 7:00 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Greensburg Central Catholic Centurions (6-2)   @. Jeannette Jayhawks (5-3) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Washington Little Prexies (6-2)   @. McGuffey Highlanders (6-2) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Carlynton Cougars (2-6)   @. Brentwood Spartans (4-4) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Ambridge Bridgers (3-5)   @. Blackhawk Cougars (3-5) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Leechburg Blue Devils (0-8)   @. Wilkinsburg Tigers (0-8) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Bentworth Bearcats (2-6)   @. Frazier Commodores (3-5) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Mount Pleasant Area Vikings (8-0)   @. Charleroi Cougars (5-3) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Gateway Gators (8-0)   @. McKeesport Area Tigers (7-1) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Canon-McMillan Big Macs (3-5)   @. Peters Township Indians (4-4) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Pine-Richland Rams (3-5)   @. Shaler Area Titans (7-1) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Aliquippa Quips (7-1)   @. Freedom Bulldogs (2-6) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Laurel Highlands Mustangs (3-5)   @. Uniontown Red Raiders (5-3) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) East Allegheny Wildcats (1-7)   @. South Allegheny Gladiators (0-8) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Beaver Falls Tigers (7-1)   @. New Brighton Lions (0-8) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) California Trojans (4-4)   @. Monessen Greyhounds (6-2) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Penn Hills Indians (4-4)   @. Woodland Hills Wolverines (7-1) 7:30 pm

10-30 District 7 (WPIAL) Derry Area Trojans (3-5)   @. Greensburg-Salem Golden Lions (7-1) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Shady Side Academy Indians (7-1)   @. Deer Lakes Lancers (2-6) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Montour Spartans (5-3)   @. West Allegheny Indians (6-2) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Franklin Regional Panthers (6-2)   @. Indiana Little Indians (1-7) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Butler Golden Tornado (0-8)   @. Seneca Valley Raiders (4-4) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Norwin Knights (4-4)   @. Penn-Trafford Warriors (2-6) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Cornell Raiders (1-7)   @. Quaker Valley Quakers (0-8) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Serra Catholic Eagles (7-1)   @. Clairton Bears (7-1) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Baldwin Highlanders (2-6)   @. Bethel Park Blackhawks (7-1) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Monaca Indians (5-3)   @. Rochester Rams (8-0) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Fort Cherry Rangers (6-2)   @. Chartiers-Houston Buccaneers (5-3) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Burrell Buccaneers (6-2)   @. Valley Vikings (3-5) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Northgate Flames (1-7)   @. Sto-Rox Vikings (6-2) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Highlands Golden Rams (0-8)   @. Hampton Talbots (4-4) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Avella Area Eagles (2-6)   @. Burgettstown Blue Devils (3-5) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Mars Area Planets (5-3)   @. Knoch Knights (3-5) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Ford City Sabers (6-2)   @. Kittanning Wildcats (5-3) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Southmoreland Scotties (0-8)   @. Yough Cougars (1-7) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Brownsville Falcons (1-7)   @. Waynesburg Central Raiders (2-6) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) North Hills Indians (4-4)   @. North Allegheny Tigers (7-1) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Hempfield (Youngwood) Spartans (2-6)   @. Greater Latrobe Wildcats (4-4) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Avonworth Antelopes (7-1)   @. Pittsburgh North Catholic Trojans (6-2) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Carmichaels Mighty Mikes (3-5)   @. West Greene Pioneers (0-8) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Plum Mustangs (2-6)   @. Kiski Area Cavaliers (3-5) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Apollo-Ridge Vikings (2-6)   @. West Shamokin Wolves (0-8) 7:30 pm
10-30 District 7 (WPIAL) Mapletown Maples (1-7)   @. Jefferson-Morgan Rockets (6-2) 7:30 pm
10-31 District 7 (WPIAL) Freeport Yellowjackets (7-1)   @. Summit Academy Knights (2-6) 12:00 pm
10-31 District 7 (WPIAL) Springdale Dynamos (6-2)   @. Riverview Raiders (3-5) 12:00 pm
10-31 District 7 (WPIAL) Bethlehem-Center Bulldogs (6-2)   @. Geibel Catholic Gators (3-5) 12:00 pm
10-31 District 7 (WPIAL) South Side Area Rams (5-3)   @. Western Beaver Golden Beavers (2-6) 12:30 pm

10-31 District 7 (WPIAL) Connellsville Falcons (0-8)   @. Erie McDowell Trojans (6-2) 1:00 pm
10-31 District 7 (WPIAL) South Fayette Lions (8-0)   @. Bishop Canevin Crusaders (4-4) 7:00 pm

District 8

10-29 District 8 Perry Academy Commodores (6-2)   @. Langley Mustangs (0-7) 6:00 pm
10-29 District 8 Brashear Bulls (6-2)   @. Wheeling Central Catholic (WV) 7:30 pm
10-30 District 8 Peabody Highlanders (3-5)   @. Oliver Bears (6-1) 3:30 pm
10-30 District 8 Schenley Spartans (6-1)   @. Carrick Raiders (3-5) 7:30 pm
10-31 District 8 Westinghouse Bulldogs (2-5)   @. Taylor Allderdice Dragons (1-7) 12:00 pm

District 9

10-30 District 9 Clarion-Limestone Lions (1-7)   @. Union Golden Knights (1-7) 7:00 pm
10-30 District 9 Port Allegany Gators (5-3)   @. Otto-Eldred Terrors (1-7) 7:00 pm
10-30 District 9 Brookville Raiders (4-4)   @. Clarion Area Bobcats (6-2) 7:00 pm
10-30 District 9 Moniteau Warriors (5-3)   @. Redbank Valley Bulldogs (3-5) 7:00 pm
10-30 District 9 Allegheny-Clarion Valley Falcons (0-8)   @. Karns City Gremlins (7-1) 7:00 pm
10-30 District 9 Keystone Panthers (6-2)   @. Punxsutawney Chucks (6-2) 7:00 pm
10-30 District 9 Kane Area Wolves (5-3)   @. Curwensville Area Golden Tide (6-2) 7:00 pm
10-30 District 9 Smethport Area Hubbers (1-7)   @. Cameron County Raiders (8-0) 7:00 pm
10-30 District 9 Johnsonburg Rams (3-5)   @. Elk County Catholic Crusaders (3-5) 7:00 pm
10-30 District 9 Saint Marys Flying Dutch (6-2)   @. Central Martinsburg Scarlet Dragons (7-1) 7:00 pm
10-30 District 9 Ridgway Elkers (2-6)   @. Brockway Rovers (6-2) 7:30 pm
10-31 District 9 Coudersport Falcons (6-2)   @. Sheffield Area Wolverines (2-6) 1:30 pm

District 10

10-29 District 10 Corry Area Beavers (6-2)   @. Erie East Warriors (4-4) 7:00 pm
10-30 District 10 Erie Cathedral Prep Ramblers (6-2)   @. Bradford Area Owls (6-2) 7:00 pm
10-30 District 10 Harbor Creek Youth Spartans (0-7)   @. Mercyhurst Prep Lakers (8-0) 7:00 pm
10-30 District 10 Grove City Eagles (5-3)   @. Warren Area Dragons (3-5) 7:00 pm
10-30 District 10 Eisenhower Knights (3-5)   @. Cochranton Cardinals (0-8) 7:00 pm
10-30 District 10 Titusville Rockets (0-8)   @. Erie Central Tech Falcons (0-8) 7:00 pm
10-30 District 10 Girard Yellowjackets (5-3)   @. Fairview Tigers (5-3) 7:00 pm
10-30 District 10 Mercer Area Mustangs (5-3)   @. West Middlesex Big Red (3-5) 7:00 pm
10-30 District 10 Slippery Rock Rockets (2-6)   @. Wilmington Area Greyhounds (7-1) 7:00 pm
10-30 District 10 General McLane Lancers (8-0)   @. Northwestern Wildcats (4-4) 7:00 pm
10-30 District 10 Conneaut Valley Indians (2-6)   @. Union City Area Bears (6-2) 7:00 pm
10-30 District 10 Sharon Tigers (6-2)   @. Seneca Bobcats (3-5) 7:00 pm
10-30 District 10 Franklin Knights (1-7)   @. Meadville Bulldogs (3-5) 7:00 pm
10-30 District 10 Kennedy Catholic Golden Eagles (1-6)   @. Lakeview Sailors (5-3) 7:00 pm
10-30 District 10 Saegertown Panthers (2-6)   @. Youngsville Eagles (3-5) 7:00 pm
10-30 District 10 Farrell Steelers (8-0)   @. Conneaut Lake Indians (1-7) 7:00 pm
10-30 District 10 Iroquois Braves (5-3)   @. Cambridge Springs Blue Devils (5-3) 7:00 pm
10-30 District 10 Reynolds Raiders (1-7)   @. Greenville Trojans (5-3) 7:00 pm
10-30 District 10 Erie Strong Vincent Colonels (6-2)   @. DuBois Area Beavers (4-4) 7:00 pm
10-30 District 10 Harbor Creek Huskies (1-7)   @. Fort LeBoeuf Bison (5-3) 7:00 pm
10-31 District 10 Oil City Oilers (6-2)   @. Hickory Hornets (5-2) 7:00 pm
10-31 District 10 North East Grapepickers (6-2)   @. Maplewood Tigers (2-6) 7:00 pm
10-31 District 10 Linesville Lions (7-1)   @. Sharpsville Blue Devils (6-2) 7:00 pm

Follow WesternPAFootball.net on Twitter @WPAFootball

Leave a Reply



EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAWesternPAFootball.net - Your source for High School Football in Western PA

Web
WesternPAFootball
logo logo







WesternPAFootball - Your source for High School Football in Western PA

Main | Advertising | Contact us
Powered by Lehigh Valley Sites

DHTML Menu By Milonic JavaScript

Copyright 2007-2016 WesternPAFootball.net. No portion of this website may be reproduced or duplicated without the express written consent of WesternPAFootball.net.