EasternPAFootball - Your source for 
High School Football in Eastern PA









EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAEasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA
EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAEasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA

Week 8 Master Schedule list

Written by: on Sunday, October 12th, 2008

10-17 District 5 Windber Ramblers (4-3)   @.   Shade Panthers (0-6)  7:00 pm
10-17 District 5 Tussey Mountain Titians (2-5)   @.   Southern Huntingdon Rockets (3-4)  7:00 pm
10-17 District 5 Conemaugh Township Indians (4-3)   @.   Berlin-Brothersvalley Mountaineers (3-4)  7:00 pm

10-17 District 6 Huntingdon Area Bearcats (4-3)   @.   Bald Eagle Area Eagles (2-5)  7:00 pm
10-17 District 6 Penns Valley Rams (1-6)   @.   Bellefonte Red Raiders (3-4)  7:00 pm
10-17 District 6 Blacklick Valley Vikings (4-3)   @.   Meyersdale Area Red Raiders (3-4)  7:00 pm
10-17 District 6 West Branch Warriors (0-7)   @.   Moshannon Valley Black Knights (6-1)  7:00 pm
10-17 District 6 Homer-Center Wildcats (4-3)   @.   Ligonier Valley Mounties (3-4)  7:00 pm
10-17 District 6 Penns Manor Comets (5-2)   @.   Purchase Line Red Dragons (7-0)  7:00 pm
10-17 District 6 Bishop Guilfoyle Marauders (4-3)   @.   Somerset Area Golden Eagles (1-6)  7:00 pm
10-17 District 6 United Lions (2-5)   @.   Blairsville Bobcats (4-3)  7:00 pm
10-17 District 6 Glendale Vikings (3-4)   @.   Claysburg-Kimmel Bulldogs (3-4)  7:00 pm
10-17 District 6 Penn Cambria Panthers (4-3)   @.   Bishop McCort Crushers (7-0)  7:00 pm
10-17 District 6 Bellwood-Antis Blue Devils (6-1)   @.   Juniata Valley Hornets (2-5)  7:00 pm
10-17 District 6 Saltsburg Trojans (0-7)   @.   Northern Cambria Colts (4-3)  7:00 pm
10-17 District 6 Forest Hills Rangers (6-1)   @.   Bishop Carroll Huskies (4-3)  7:00 pm
10-17 District 6 Mount Union Trojans (6-1)   @.   Northern Bedford Panthers (5-2)  7:00 pm
10-17 District 6 Central Mountain Wildcats (4-3)   @.   Indian Valley Warriors (2-5)  7:00 pm
10-17 District 6 Richland Township Rams (3-4)   @.   Bedford Bisons (1-6)  7:00 pm
10-17 District 6 Central Martinsburg Scarlet Dragons (7-0)   @.   Clearfield Area Bisons (6-1)  7:00 pm
10-17 District 6 Lewistown Area Panthers (0-7)   @.   Tyrone Golden Eagles (6-1)  7:00 pm
10-17 District 6 Portage Area Mustangs (7-0)   @.   North Star Cougars (7-0)  7:00 pm
10-17 District 6 State College Area Little Lions (7-0)   @.   Altoona Area Mountain Lions (2-5)  7:00 pm
10-17 District 6 Phillipsburg-Osceola Mounties (2-5)   @.   Saint Marys Flying Dutch (5-2)  7:00 pm
10-17 District 6 Cambria Heights Highlanders (1-6)   @.   Greater Johnstown Trojans (4-3)  7:00 pm
10-17 District 6 Williamsburg Blue Pirates (0-7)   @.   Everett Warriors (5-2)  7:00 pm

10-18 District 6 Ferndale Yellowjackets (1-6)   @.   Conemaugh Valley Blue Jays (3-4)  1:00 pm
10-18 District 6 Central Cambria Red Devils (5-2)   @.   Westmont Hilltop Hilltoppers (2-5)  1:00 pm
10-18 District 6 Marion Center Stingers (1-6)   @.   Laurel Valley Rams (5-2)  1:00 pm

10-16 District 7 (WPIAL) Montour Spartans (4-3)   @.   Hopewell Vikings (5-2)  7:30 pm

10-17 District 7 (WPIAL) Keystone Oaks Eagles (7-0)   @.   Sto-Rox Vikings (7-0)  7:00 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Plum Mustangs (0-7)   @.   Woodland Hills Wolverines (3-4)  7:00 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Trinity (7) Hillers (3-4)   @.   Yough Cougars (4-3)  7:00 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Penn Hills Indians (4-3)   @.   Fox Chapel Foxes (4-3)  7:00 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Franklin Regional Panthers (4-3)   @.   Hampton Talbots (1-6)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Thomas Jefferson Jaguars (6-1)   @.   Belle Vernon Area Leopards (3-4)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Norwin Knights (2-5)   @.   Greater Latrobe Wildcats (2-5)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Burrell Buccaneers (3-4)   @.   Ford City Sabers (6-1)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Clairton Bears (7-0)   @.   Clarion-Limestone Lions (1-6)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Serra Catholic Eagles (5-2)   @.   Frazier Commodores (3-4)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) McGuffey Highlanders (4-3)   @.   Waynesburg Central Raiders (1-6)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Apollo-Ridge Vikings (2-5)   @.   Valley Vikings (5-2)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Fort Cherry Rangers (6-1)   @.   Burgettstown Blue Devils (2-5)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Summit Academy Knights (2-5)   @.   Kittanning Wildcats (4-3)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Northgate Flames (1-6)   @.   Quaker Valley Quakers (1-4)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Bethlehem-Center Bulldogs (6-1)   @.   West Greene Pioneers (0-7)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Highlands Golden Rams (7-0)   @.   Knoch Knights (2-5)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) West Allegheny Indians (5-2)   @.   Freedom Bulldogs (1-6)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Carmichaels Mighty Mikes (4-3)   @.   Monessen Greyhounds (4-3)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Ringgold Rams (5-2)   @.   West Mifflin Titians (2-5)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Mars Area Planets (5-2)   @.   Indiana Little Indians (5-2)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Ambridge Bridgers (1-6)   @.   New Castle Red Hurricanes (4-3)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Ellwood City Wolverines (0-7)   @.   New Brighton Lions (1-6)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) North Hills Indians (6-1)   @.   Shaler Area Titans (6-1)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Bentworth Bearcats (3-4)   @.   Chartiers-Houston Buccaneers (5-2)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Hempfield (Youngwood) Spartans (3-4)   @.   McKeesport Area Tigers (6-1)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Washington Little Prexies (1-6)   @.   Charleroi Cougars (2-5)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Carlynton Cougars (3-4)   @.   Pittsburgh North Catholic Trojans (6-1)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Aliquippa Quips (5-2)   @.   Riverside (Ellwood City) Panthers (2-5)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Elizabeth-Forward Warriors (4-3)   @.   Chartiers Valley Colts (5-2)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Hempfield (Youngwood) Spartans (3-4)   @.   McKeesport Area Tigers (6-1)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Washington Little Prexies (1-6)   @.   Charleroi Cougars (2-5)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Carlynton Cougars (3-4)   @.   Pittsburgh North Catholic Trojans (6-1)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Aliquippa Quips (5-2)   @.   Riverside (Ellwood City) Panthers (2-5)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Elizabeth-Forward Warriors (4-3)   @.   Chartiers Valley Colts (5-2)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Southmoreland Scotties (0-7)   @.   Uniontown Red Raiders (5-2)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Beaver Falls Tigers (7-0)   @.   Center Trojans (6-1)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Mount Pleasant Area Vikings (4-3)   @.   Jeannette Jayhawks (7-0)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Greensburg Central Catholic Centurions (7-0)   @.   South Allegheny Gladiators (4-3)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Upper Saint Clair Panthers (4-3)   @.   Peters Township Indians (2-5)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Canon-McMillan Big Macs (5-2)   @.   Bethel Park Blackhawks (7-0)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Pittsburgh Central Catholic Vikings (5-2)   @.   Kiski Area Cavaliers (0-7)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Leechburg Blue Devils (0-7)   @.   Brentwood Spartans (2-5)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) East Allegheny Wildcats (5-2)   @.   Brownsville Falcons (0-7)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) South Side Area Rams (5-2)   @.   Rochester Rams (7-0)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Beaver Area Bobcats (6-1)   @.   Mohawk Area Warriors (4-3)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Moon Tigers (0-7)   @.   Blackhawk Cougars (6-1)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Gateway Gators (7-0)   @.   Connellsville Falcons (0-7)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) California Trojans (3-4)   @.   Jefferson-Morgan Rockets (4-3)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Pine-Richland Rams (3-4)   @.   Seneca Valley Raiders (3-4)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Laurel Highlands Mustangs (3-4)   @.   Greensburg-Salem Golden Lions (4-3)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Derry Area Trojans (2-5)   @.   Albert Gallatin Colonials (2-5)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Baldwin Highlanders (0-7)   @.   Mount Lebanon Blue Devils (1-6)  7:30 pm
10-17 District 7 (WPIAL) Freeport Yellowjackets (4-3)   @.   Deer Lakes Lancers (2-5)  7:30 pm

10-18 District 7 (WPIAL) Avonworth Antelopes (6-0)   @.   Riverview Raiders (3-4)  12:00 pm
10-18 District 7 (WPIAL) Laurel Spartans (2-5)   @.   Western Beaver Golden Beavers (5-2)  12:30 pm
10-18 District 7 (WPIAL) Springdale Dynamos (4-3)   @.   Wilkinsburg Tigers (0-6)  1:30 pm
10-18 District 7 (WPIAL) Mapletown Maples (1-6)   @.   Geibel Catholic Gators (2-5)  2:00 pm
10-18 District 7 (WPIAL) Union Area Scotties (1-6)   @.   Shenango Wildcats (2-5)  7:30 pm
10-18 District 7 (WPIAL) South Park Eagles (2-5)   @.   Seton-LaSalle Rebels (6-1)  7:30 pm

10-16 District 8 Taylor Allderdice Dragons (0-7)   @.   Schenley Spartans (4-3)  6:00 pm

10-17 District 8 Westinghouse Bulldogs (1-5)   @.   Peabody Highlanders (1-5)  3:30 pm
10-17 District 8 Perry Traditional Academy Commodores (6-1)   @.   Dubois Area Beavers (5-2)  7:00 pm
10-17 District 8 Carrick Raiders (4-3)   @.   Langley Mustangs (3-3)  7:30 pm

10-18 District 8 Brashear Bulls (7-0)   @.   Oliver Bears (2-5)  12:00 pm

10-17 District 9 Brockway Rovers (3-4)   @.   Kane Area Wolves (5-2)  7:00 pm
10-17 District 9 Redbank Valley Bulldogs (6-1)   @.   Allegheny-Clarion Valley Falcons (0-7)  7:00 pm
10-17 District 9 Moniteau Warriors (7-0)   @.   Karns City Gremlins (7-0)  7:00 pm
10-17 District 9 Keystone Panthers (3-4)   @.   Brookville Raiders (3-4)  7:00 pm
10-17 District 9 Curwensville Area Golden Tide (6-1)   @.   Johnsonburg Rams (5-2)  7:00 pm
10-17 District 9 Union Golden Knights (1-6)   @.   Punxsutawney Chucks (2-5)  7:00 pm
10-17 District 9 Smethport Area Hubbers (1-6)   @.   Otto-Eldred Terrors (1-6)  7:00 pm
10-17 District 9 Clarion Area Bobcats (4-3)   @.   Clarion-Limestone Lions (1-6)  7:30 pm

10-18 District 9 Cameron County Raiders (7-0)   @.   Sheffield Area Wolverines (0-7)  1:00 pm
10-18 District 9 Coudersport Falcons (5-2)   @.   Port Allegany Gators (2-5)  1:30 pm
10-18 District 9 Ridgway Elkers (2-5)   @.   Elk County Catholic Crusaders (5-2)  7:00 pm

10-17 District 10 Harbor Creek Huskies (1-6)   @.   Fairview Tigers (5-1)  7:00 pm
10-17 District 10 Saegertown Panthers (7-0)   @.   Mercyhurst Prep Lakers (4-3)  7:00 pm
10-17 District 10 Erie East Warriors (1-6)   @.   Erie Strong Vincent Colonels (7-0)  7:00 pm
10-17 District 10 Grove City Eagles (5-2)   @.   Meadville Bulldogs (5-2)  7:00 pm
10-17 District 10 Reynolds Raiders (0-7)   @.   Hickory Hornets (1-5)  7:00 pm
10-17 District 10 Erie Cathedral Prep Ramblers (3-4)   @.   St. Frances (NY)  7:00 pm
10-17 District 10 Girard Yellowjackets (6-1)   @.   Maplewood Tigers (3-4)  7:00 pm
10-17 District 10 North East Grapepickers (6-1)   @.   Bradford Area Owls (5-2)  7:00 pm
10-17 District 10 Eisenhower Knights (3-4)   @.   Oil City Oilers (1-6)  7:00 pm
10-17 District 10 Union City Area Bears (4-3)   @.   Youngsville Eagles (2-5)  7:00 pm
10-17 District 10 General McLane Lancers (5-2)   @.   Fort LeBoeuf Bison (2-5)  7:00 pm
10-17 District 10 Mercer Area Mustangs (6-1)   @.   Conneaut Lake Indians (2-5)  7:00 pm
10-17 District 10 Corry Area Beavers (3-4)   @.   Warren Area Dragons (1-6)  7:00 pm
10-17 District 10 Titusville Rockets (2-5)   @.   Wilmington Area Greyhounds (7-0)  7:00 pm
10-17 District 10 Linesville Lions (5-2)   @.   West Middlesex Big Red (5-2)  7:00 pm
10-17 District 10 Conneaut Valley Indians (0-7)   @.   Sharpsville Blue Devils (4-3)  7:00 pm
10-17 District 10 Sharon Tigers (6-1)   @.   Greenville Trojans (6-1)  7:00 pm
10-17 District 10 Farrell Steelers (5-2)   @.   Lakeview Sailors (3-4)  7:00 pm
10-17 District 10 Iroquois Braves (4-3)   @.   Cochranton Cardinals (0-7)  7:00 pm
10-17 District 10 Seneca Bobcats (2-5)   @.   Northwestern Wildcats (3-4)  7:00 pm
10-17 District 10 Erie McDowell Trojans (4-3)   @.   Penn-Trafford Warriors (3-4)  7:30 pm

10-18 District 10 Harbor Creek Youth Spartans (0-7)   @.   Cambridge Springs Blue Devils (5-2)  7:00 pm
10-18 District 10 Franklin Knights (4-3)   @.   Erie Central Tech Falcons (1-6)  7:00 pm

Follow WesternPAFootball.net on Twitter @WPAFootball

Leave a Reply



EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAWesternPAFootball.net - Your source for High School Football in Western PA

Web
WesternPAFootball
logo logo







WesternPAFootball - Your source for High School Football in Western PA

Main | Advertising | Contact us
Powered by Lehigh Valley Sites

DHTML Menu By Milonic JavaScript

Copyright 2007-2016 WesternPAFootball.net. No portion of this website may be reproduced or duplicated without the express written consent of WesternPAFootball.net.