EasternPAFootball - Your source for 
High School Football in Eastern PA









EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAEasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA
EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAEasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA

Week 8 Master Schedule List

Written by: on Tuesday, October 20th, 2009

District 5

10-23 District 5 North Star Cougars (2-5)   @. Portage Area Mustangs (7-0) 7:00 pm
10-23 District 5 Everett Warriors (4-3)   @. Williamsburg Blue Pirates (1-6) 7:00 pm
10-23 District 5 Chestnut Ridge Lions (3-4)   @. Northern Garrett (MD) 7:00 pm
10-23 District 5 Berlin-Brothersvalley Mountaineers (4-3)   @. Conemaugh Township Indians (6-1) 7:00 pm
10-23 District 5 Shade Panthers (3-4)   @. Windber Ramblers (5-2) 7:00 pm
10-23 District 5 Northern Bedford Panthers (2-5)   @. Mount Union Trojans (5-2) 7:00 pm
10-24 District 5 Meyersdale Area Red Raiders (5-2)   @. Blacklick Valley Vikings (5-2) 1:00 pm

District 6

10-23 District 6 Bellefonte Red Raiders (1-6)   @. Penns Valley Rams (1-5) 7:00 pm
10-23 District 6 Purchase Line Red Dragons (0-7)   @. Penns Manor Comets (6-1) 7:00 pm
10-23 District 6 Bald Eagle Area Eagles (1-6)   @. Huntingdon Area Bearcats (5-2) 7:00 pm
10-23 District 6 Claysburg-Kimmel Bulldogs (1-6)   @. Glendale Vikings (4-3) 7:00 pm
10-23 District 6 Northern Cambria Colts (2-5)   @. Saltsburg Trojans (1-6) 7:00 pm
10-23 District 6 Indian Valley Warriors (1-6)   @. Central Mountain Wildcats (4-3) 7:00 pm
10-23 District 6 Westmont Hilltop Hilltoppers (1-6)   @. Bedford Bisons (2-5) 7:00 pm
10-23 District 6 Blairsville Bobcats (3-4)   @. United Lions (6-1) 7:00 pm
10-23 District 6 Moshannon Valley Black Knights (6-1)   @. West Branch Warriors (1-6) 7:00 pm
10-23 District 6 Hollidaysburg Golden Tigers (3-3)   @. Cedar Cliff Colts (4-3) 7:00 pm
10-23 District 6 Tyrone Golden Eagles (6-1)   @. Lewistown Area Panthers (2-5) 7:00 pm
10-23 District 6 Bishop McCort Crushers (7-0)   @. Central Cambria Red Devils (4-3) 7:00 pm
10-23 District 6 Ligonier Valley Mounties (4-3)   @. Homer-Center Wildcats (5-2) 7:00 pm
10-23 District 6 Altoona Area Mountain Lions (2-5)   @. State College Area Little Lions (6-1) 7:00 pm
10-23 District 6 Southern Huntingdon Rockets (2-5)   @. Tussey Mountain Titians (5-2) 7:00 pm
10-23 District 6 Bishop Carroll Huskies (0-7)   @. Cambria Heights Highlanders (0-7) 7:00 pm
10-23 District 6 Laurel Valley Rams (2-5)   @. Marion Center Stingers (6-1) 7:00 pm
10-23 District 6 Somerset Area Golden Eagles (3-4)   @. Penn Cambria Panthers (5-2) 7:00 pm
10-23 District 6 Bellwood-Antis Blue Devils (7-0)   @. Juniata Valley Hornets (4-3) 7:00 pm
10-23 District 6 Greater Johnstown Trojans (4-3)   @. Bishop Guilfoyle Marauders (3-4) 7:00 pm
10-23 District 6 Richland Township Rams (6-1)   @. Forest Hills Rangers (7-0) 7:00 pm
10-24 District 6 Conemaugh Valley Blue Jays (0-7)   @. Ferndale Yellowjackets (1-6) 1:00 pm

District 7

10-22 District 7 (WPIAL) Seneca Valley Raiders (3-4)   @. Pine-Richland Rams (3-4) 7:05 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Chartiers Valley Colts (6-1)   @. Elizabeth-Forward Warriors (5-2) 7:00 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Riverside (Ellwood City) Panthers (3-4)   @. Aliquippa Quips (6-1) 7:00 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Yough Cougars (1-6)   @. Trinity (7) Hillers (2-5) 7:00 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Shenango Wildcats (4-3)   @. Union Area Scotties (1-6) 7:00 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Bishop Canevin Crusaders (3-4)   @. Cornell Raiders (1-6) 7:00 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Woodland Hills Wolverines (6-1)   @. Plum Mustangs (2-5) 7:00 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Neshannock Lancers (2-5)   @. Monaca Indians (4-3) 7:00 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Western Beaver Golden Beavers (2-5)   @. Laurel Spartans (6-1) 7:00 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Sto-Rox Vikings (6-1)   @. Keystone Oaks Eagles (6-1) 7:00 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Freedom Bulldogs (2-5)   @. West Allegheny Indians (5-2) 7:00 pm
10-23 District 7 (WPIAL) South Fayette Lions (7-0)   @. Steel Valley Ironmen (5-2) 7:00 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Penn-Trafford Warriors (2-5)   @. Erie McDowell Trojans (5-2) 7:00 pm
10-23 District 7 (WPIAL) West Mifflin Titians (4-3)   @. Ringgold Rams (2-5) 7:00 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Blackhawk Cougars (2-5)   @. Moon Area Tigers (0-7) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) North Allegheny Tigers (6-1)   @. Butler Golden Tornado (0-7) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Indiana Little Indians (1-6)   @. Mars Area Planets (4-3) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) West Greene Pioneers (0-7)   @. Bethlehem-Center Bulldogs (5-2) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) McKeesport Area Tigers (6-1)   @. Hempfield (Youngwood) Spartans (2-5) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Fox Chapel Foxes (3-4)   @. Penn Hills Indians (3-4) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) New Castle Red Hurricanes (5-2)   @. Ambridge Bridgers (3-4) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Hopewell Vikings (7-0)   @. Montour Spartans (5-2) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Waynesburg Central Raiders (2-5)   @. McGuffey Highlanders (5-2) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Charleroi Cougars (5-2)   @. Washington Little Prexies (5-2) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Quaker Valley Quakers (0-7)   @. Northgate Flames (0-7) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Greater Latrobe Wildcats (3-4)   @. Norwin Knights (4-3) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Ford City Sabers (5-2)   @. Burrell Buccaneers (6-1) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Shaler Area Titans (6-1)   @. North Hills Indians (4-3) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Bethel Park Blackhawks (6-1)   @. Canon-McMillan Big Macs (3-4) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) New Brighton Lions (0-7)   @. Ellwood City Wolverines (0-7) 7:30 pm

10-23 District 7 (WPIAL) Hampton Talbots (4-3)   @. Franklin Regional Panthers (5-2) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Valley Vikings (3-4)   @. Apollo-Ridge Vikings (1-6) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Center Trojans (6-1)   @. Beaver Falls Tigers (7-0) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Pittsburgh North Catholic Trojans (5-2)   @. Carlynton Cougars (2-5) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Knoch Knights (2-5)   @. Highlands Golden Rams (0-7) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Wilkinsburg Tigers (0-7)   @. Springdale Dynamos (5-2) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Deer Lakes Lancers (2-5)   @. Freeport Yellowjackets (6-1) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Seton-LaSalle Rebels (4-3)   @. South Park Eagles (3-4) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Belle Vernon Area Leopards (4-3)   @. Thomas Jefferson Jaguars (7-0) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Greensburg-Salem Golden Lions (6-1)   @. Laurel Highlands Mustangs (3-4) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Uniontown Red Raiders (4-3)   @. Southmoreland Scotties (0-7) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Burgettstown Blue Devils (3-4)   @. Fort Cherry Rangers (5-2) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Kiski Area Cavaliers (3-4)   @. Pittsburgh Central Catholic Vikings (5-2) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Connellsville Falcons (0-7)   @. Gateway Gators (7-0) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Albert Gallatin Colonials (3-4)   @. Derry Area Trojans (2-5) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Mount Lebanon Blue Devils (4-3)   @. Baldwin Highlanders (2-5) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Geibel Catholic Gators (2-5)   @. Mapletown Maples (1-6) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Brownsville Falcons (1-6)   @. East Allegheny Wildcats (0-7) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Peters Township Indians (4-3)   @. Upper Saint Clair Panthers (4-3) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Jefferson-Morgan Rockets (5-2)   @. California Trojans (4-3) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) West Shamokin Wolves (0-7)   @. Shady Side Academy Indians (6-1) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Clairton Bears (6-1)   @. Avella Area Eagles (2-5) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Monessen Greyhounds (5-2)   @. Carmichaels Mighty Mikes (3-4) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Brentwood Spartans (3-4)   @. Leechburg Blue Devils (0-7) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Jeannette Jayhawks (5-2)   @. Mount Pleasant Area Vikings (7-0) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Chartiers-Houston Buccaneers (4-3)   @. Bentworth Bearcats (2-5) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Riverview Raiders (3-4)   @. Avonworth Antelopes (6-1) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Mohawk Area Warriors (3-4)   @. Beaver Area Bobcats (4-3) 7:30 pm
10-23 District 7 (WPIAL) Frazier Commodores (3-4)   @. Serra Catholic Eagles (6-1) 7:30 pm
10-24 District 7 (WPIAL) Kittanning Wildcats (4-3)   @. Summit Academy Knights (2-5) 12:30 pm

10-24 District 7 (WPIAL) Rochester Rams (7-0)   @. South Side Area Rams (5-2) 12:30 pm
10-24 District 7 (WPIAL) South Allegheny Gladiators (0-7)   @. Greensburg Central Catholic Centurions (5-2) 1:00 pm

District 8

10-22 District 8 Langley Mustangs (0-6)   @. Carrick Raiders (2-5) 6:00 pm
10-23 District 8 Schenley Spartans (5-1)   @. Taylor Allderdice Dragons (1-6) 3:30 pm
10-23 District 8 Peabody Highlanders (3-4)   @. Westinghouse Bulldogs (1-5) 7:30 pm
10-24 District 8 Oliver Bears (5-1)   @. Brashear Bulls (6-1) 12:00 pm

District 9

10-23 District 9 Clarion-Limestone Lions (1-6)   @. Clarion Area Bobcats (5-2) 7:00 pm
10-23 District 9 Otto-Eldred Terrors (1-6)   @. Smethport Area Hubbers (0-7) 7:00 pm
10-23 District 9 Brookville Raiders (4-3)   @. Keystone Panthers (5-2) 7:00 pm
10-23 District 9 Karns City Gremlins (7-0)   @. Moniteau Warriors (4-3) 7:00 pm
10-23 District 9 Bradford Area Owls (6-1)   @. North East Grapepickers (5-2) 7:00 pm
10-23 District 9 Kane Area Wolves (5-2)   @. Brockway Rovers (5-2) 7:00 pm
10-23 District 9 Sheffield Area Wolverines (2-5)   @. Cameron County Raiders (7-0) 7:00 pm
10-23 District 9 Allegheny-Clarion Valley Falcons (0-7)   @. Redbank Valley Bulldogs (2-5) 7:00 pm
10-23 District 9 Johnsonburg Rams (3-4)   @. Curwensville Area Golden Tide (5-2) 7:00 pm
10-23 District 9 Saint Marys Flying Dutch (5-2)   @. Phillipsburg-Osceola Mounties (3-4) 7:00 pm
10-23 District 9 Elk County Catholic Crusaders (2-5)   @. Ridgway Elkers (2-5) 7:00 pm
10-23 District 9 Punxsutawney Chucks (5-2)   @. Union Golden Knights (1-6) 7:00 pm
10-23 District 9 Port Allegany Gators (5-2)   @. Coudersport Falcons (5-2) 7:00 pm
10-24 District 9 DuBois Area Beavers (4-3)   @. Perry Academy Commodores (5-2) 3:30 pm
10-24 District 9 Clearfield Area Bisons (3-3)   @. Central Martinsburg Scarlet Dragons (7-0) 7:00 pm

District 10

10-23 District 10 Erie East Warriors (4-3)   @. Erie Strong Vincent Colonels (5-2) 7:00 pm
10-23 District 10 Erie Central Tech Falcons (0-7)   @. Franklin Knights (0-7) 7:00 pm
10-23 District 10 Lakeview Sailors (5-2)   @. Farrell Steelers (7-0) 7:00 pm
10-23 District 10 Sharpsville Blue Devils (5-2)   @. Conneaut Valley Indians (2-5) 7:00 pm
10-23 District 10 Conneaut Lake Indians (1-6)   @. Mercer Area Mustangs (4-3) 7:00 pm
10-23 District 10 Hickory Hornets (4-2)   @. Reynolds Raiders (1-6) 7:00 pm
10-23 District 10 Seneca Bobcats (3-4)   @. Northwestern Wildcats (3-4) 7:00 pm
10-23 District 10 Youngsville Eagles (3-4)   @. Union City Area Bears (5-2) 7:00 pm
10-23 District 10 Greenville Trojans (5-2)   @. Sharon Tigers (5-2) 7:00 pm
10-23 District 10 Oil City Oilers (5-2)   @. Eisenhower Knights (3-4) 7:00 pm
10-23 District 10 Cambridge Springs Blue Devils (4-3)   @. Harbor Creek Youth Spartans (0-6) 7:00 pm
10-23 District 10 Wilmington Area Greyhounds (6-1)   @. Titusville Rockets (0-7) 7:00 pm
10-23 District 10 Mercyhurst Prep Lakers (7-0)   @. Saegertown Panthers (2-5) 7:00 pm
10-23 District 10 Fairview Tigers (4-3)   @. Harbor Creek Huskies (1-6) 7:00 pm
10-23 District 10 Meadville Bulldogs (3-4)   @. Grove City Eagles (4-3) 7:00 pm
10-23 District 10 Warren Area Dragons (3-4)   @. Corry Area Beavers (5-2) 7:00 pm
10-24 District 10 Slippery Rock Rockets (2-5)   @. Chaney (OH) 2:00 pm
10-24 District 10 Maplewood Tigers (2-5)   @. Girard Yellowjackets (4-3) 7:00 pm
10-24 District 10 Cochranton Cardinals (0-7)   @. Iroquois Braves (4-3) 7:00 pm
10-24 District 10 Fort LeBoeuf Bison (5-2)   @. General McLane Lancers (7-0) 7:00 pm
10-24 District 10 West Middlesex Big Red (3-4)   @. Linesville Lions (6-1) 7:00 pm

Non-PIAA

10-22 Non-Pennsylvania St. Frances (NY)   @. Erie Cathedral Prep Ramblers (5-2) 7:00 pm
10-24 Non-Pennsylvania Lake Forest Academy (IL)   @. Kiski Prep Cougars (2-4) 1:00 pm
10-24 Non-Pennsylvania Hancock (MD)   @. Rockwood Area Rockets (2-5) 7:00 pm

Follow WesternPAFootball.net on Twitter @WPAFootball

Leave a Reply



EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAWesternPAFootball.net - Your source for High School Football in Western PA

Web
WesternPAFootball
logo logo







WesternPAFootball - Your source for High School Football in Western PA

Main | Advertising | Contact us
Powered by Lehigh Valley Sites

DHTML Menu By Milonic JavaScript

Copyright 2007-2016 WesternPAFootball.net. No portion of this website may be reproduced or duplicated without the express written consent of WesternPAFootball.net.