EasternPAFootball - Your source for 
High School Football in Eastern PA









EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAEasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA
EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAEasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA

Week 6 Master Schedule List

Written by: on Monday, October 5th, 2009

District 5

10-09 District 5 North Star Cougars (2-3)   @. Windber Ramblers (3-2) 7:00 pm
10-09 District 5 Meyersdale Area Red Raiders (4-1)   @. Chestnut Ridge Lions (1-4) 7:00 pm
10-09 District 5 Everett Warriors (2-3)   @. Southern Huntingdon Rockets (1-4) 7:00 pm
10-09 District 5 Tussey Mountain Titians (3-2)   @. Northern Bedford Panthers (2-3) 7:00 pm
10-10 District 5 Berlin-Brothersvalley Mountaineers (4-1)   @. Blacklick Valley Vikings (3-2) 1:00 pm
10-10 District 5 Shade Panthers (2-3)   @. Rockwood Area Rockets (2-3) 7:00 pm
10-10 District 5 Bedford Bisons (1-4)   @. Bishop Guilfoyle Marauders (2-3) 7:00 pm

District 6

10-09 District 6 Greater Johnstown Trojans (3-2)   @. Bishop Carroll Huskies (0-5) 7:00 pm
10-09 District 6 Penns Manor Comets (4-1)   @. Blairsville Bobcats (2-3) 7:00 pm
10-09 District 6 Bellefonte Red Raiders (1-4)   @. DuBois Area Beavers (3-2) 7:00 pm
10-09 District 6 Homer-Center Wildcats (4-1)   @. United Lions (4-1) 7:00 pm
10-09 District 6 Penn Cambria Panthers (4-1)   @. Cambria Heights Highlanders (0-5) 7:00 pm
10-09 District 6 Bald Eagle Area Eagles (0-5)   @. Clearfield Area Bisons (3-2) 7:00 pm
10-09 District 6 Williamsburg Blue Pirates (1-4)   @. Mount Union Trojans (4-1) 7:00 pm
10-09 District 6 Ferndale Yellowjackets (0-5)   @. Portage Area Mustangs (5-0) 7:00 pm
10-09 District 6 Central Martinsburg Scarlet Dragons (5-0)   @. Lewistown Area Panthers (2-3) 7:00 pm
10-09 District 6 Central Mountain Wildcats (3-2)   @. Hollidaysburg Golden Tigers (2-3) 7:00 pm
10-09 District 6 Westmont Hilltop Hilltoppers (1-4)   @. Bishop McCort Crushers (5-0) 7:00 pm
10-09 District 6 Conemaugh Valley Blue Jays (0-5)   @. Conemaugh Township Indians (4-1) 7:00 pm
10-09 District 6 Ligonier Valley Mounties (3-2)   @. Saltsburg Trojans (1-4) 7:00 pm
10-09 District 6 Indian Valley Warriors (1-4)   @. Huntingdon Area Bearcats (3-2) 7:00 pm
10-09 District 6 Somerset Area Golden Eagles (2-3)   @. Richland Township Rams (4-1) 7:00 pm
10-09 District 6 Claysburg-Kimmel Bulldogs (1-4)   @. West Branch Warriors (0-5) 7:00 pm
10-09 District 6 Laurel Valley Rams (2-3)   @. Northern Cambria Colts (1-4) 7:00 pm
10-09 District 6 Purchase Line Red Dragons (0-5)   @. Marion Center Stingers (4-1) 7:00 pm
10-09 District 6 Central Cambria Red Devils (3-2)   @. Forest Hills Rangers (5-0) 7:00 pm
10-09 District 6 Juniata Valley Hornets (2-3)   @. Glendale Vikings (4-1) 7:00 pm
10-09 District 6 State College Area Little Lions (4-1)   @. Cedar Cliff Colts (3-2) 7:00 pm
10-09 District 6 Phillipsburg-Osceola Mounties (2-3)   @. Penns Valley Rams (1-4) 7:00 pm
10-09 District 6 Bellwood-Antis Blue Devils (5-0)   @. Moshannon Valley Black Knights (5-0) 7:00 pm
10-10 District 6 Altoona Area Mountain Lions (2-3)   @. Bishop McDevitt Crusaders (5-0) 1:00 pm

District 7

0-09 District 7 (WPIAL) Northgate Flames (0-5)   @. Cornell Raiders (0-5) 7:00 pm
10-09 District 7 (WPIAL) South Fayette Lions (5-0)   @. Seton-LaSalle Rebels (4-1) 7:00 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Chartiers Valley Colts (5-0)   @. Ringgold Rams (2-3) 7:00 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Blackhawk Cougars (2-3)   @. West Allegheny Indians (4-1) 7:00 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Plum Mustangs (1-4)   @. Fox Chapel Foxes (3-2) 7:00 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Bishop Canevin Crusaders (2-3)   @. Keystone Oaks Eagles (4-1) 7:00 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Western Beaver Golden Beavers (1-4)   @. Neshannock Lancers (1-4) 7:00 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Laurel Spartans (4-1)   @. Union Area Scotties (1-4) 7:00 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Steel Valley Ironmen (4-1)   @. Sto-Rox Vikings (4-1) 7:00 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Aliquippa Quips (4-1)   @. Center Trojans (5-0) 7:00 pm
10-09 District 7 (WPIAL) South Side Area Rams (4-1)   @. Monaca Indians (3-2) 7:00 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Kiski Area Cavaliers (3-2)   @. Woodland Hills Wolverines (4-1) 7:00 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Hopewell Vikings (5-0)   @. Riverside (Ellwood City) Panthers (2-3) 7:00 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Belle Vernon Area Leopards (2-3)   @. Trinity (7) Hillers (1-4) 7:00 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Brownsville Falcons (1-4)   @. Mount Pleasant Area Vikings (5-0) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Highlands Golden Rams (0-5)   @. Indiana Little Indians (0-5) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Chartiers-Houston Buccaneers (4-1)   @. Clairton Bears (4-1) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Beaver Falls Tigers (5-0)   @. Beaver Area Bobcats (4-1) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) McKeesport Area Tigers (4-1)   @. Penn-Trafford Warriors (2-3) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Franklin Regional Panthers (4-1)   @. Mars Area Planets (3-2) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Washington Little Prexies (3-2)   @. South Allegheny Gladiators (0-5) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) North Hills Indians (3-2)   @. Seneca Valley Raiders (2-3) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Hampton Talbots (3-2)   @. Knoch Knights (0-5) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Rochester Rams (5-0)   @. Shenango Wildcats (4-1) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Baldwin Highlanders (1-4)   @. Canon-McMillan Big Macs (2-3) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) McGuffey Highlanders (4-1)   @. Jeannette Jayhawks (4-1) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Fort Cherry Rangers (4-1)   @. Avella Area Eagles (1-4) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Upper Saint Clair Panthers (4-1)   @. Bethel Park Blackhawks (4-1) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) North Allegheny Tigers (4-1)   @. Shaler Area Titans (5-0) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Greensburg-Salem Golden Lions (4-1)   @. Yough Cougars (1-4) 7:30 pm

10-09 District 7 (WPIAL) Carmichaels Mighty Mikes (1-4)   @. California Trojans (4-1) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Apollo-Ridge Vikings (1-4)   @. Burrell Buccaneers (4-1) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Leechburg Blue Devils (0-5)   @. Springdale Dynamos (4-1) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Ford City Sabers (4-1)   @. Shady Side Academy Indians (4-1) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Summit Academy Knights (0-5)   @. West Shamokin Wolves (0-5) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) New Castle Red Hurricanes (3-2)   @. Montour Spartans (5-0) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Greensburg Central Catholic Centurions (3-2)   @. East Allegheny Wildcats (0-5) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Carlynton Cougars (1-4)   @. Avonworth Antelopes (4-1) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Ambridge Bridgers (1-4)   @. Moon Area Tigers (0-5) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Elizabeth-Forward Warriors (4-1)   @. Thomas Jefferson Jaguars (5-0) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Bethlehem-Center Bulldogs (3-2)   @. Mapletown Maples (0-5) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Mount Lebanon Blue Devils (2-3)   @. Peters Township Indians (4-1) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Gateway Gators (5-0)   @. Hempfield (Youngwood) Spartans (1-4) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) West Mifflin Titians (3-2)   @. Uniontown Red Raiders (3-2) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Butler Golden Tornado (0-5)   @. Pine-Richland Rams (1-4) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Pittsburgh Central Catholic Vikings (3-2)   @. Penn Hills Indians (2-3) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Kittanning Wildcats (3-2)   @. Deer Lakes Lancers (2-3) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Derry Area Trojans (1-4)   @. Laurel Highlands Mustangs (2-3) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Bentworth Bearcats (1-4)   @. Serra Catholic Eagles (4-1) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Freeport Yellowjackets (4-1)   @. Valley Vikings (3-2) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) West Greene Pioneers (0-5)   @. Jefferson-Morgan Rockets (4-1) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Burgettstown Blue Devils (3-2)   @. Frazier Commodores (2-3) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Albert Gallatin Colonials (2-3)   @. Southmoreland Scotties (0-5) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Connellsville Falcons (0-5)   @. Norwin Knights (3-2) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) South Park Eagles (2-3)   @. Quaker Valley Quakers (0-5) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Mohawk Area Warriors (2-3)   @. Ellwood City Wolverines (0-5) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Freedom Bulldogs (1-4)   @. New Brighton Lions (0-5) 7:30 pm
10-09 District 7 (WPIAL) Waynesburg Central Raiders (1-4)   @. Charleroi Cougars (4-1) 7:30 pm
10-10 District 7 (WPIAL) Brentwood Spartans (1-4)   @. Riverview Raiders (3-2) 12:00 pm
10-10 District 7 (WPIAL) Monessen Greyhounds (3-2)   @. Geibel Catholic Gators (2-3) 12:00 pm

10-10 District 7 (WPIAL) Pittsburgh North Catholic Trojans (3-2)   @. Wilkinsburg Tigers (0-5) 12:30 pm

District 8

0-08 District 8 Carrick Raiders (2-3)   @. Brashear Bulls (4-1) 6:00 pm
10-09 District 8 Perry Traditional Academy Commodores (3-2)   @. Taylor Allderdice Dragons (0-5) 3:30 pm
10-09 District 8 Langley Mustangs (0-4)   @. Westinghouse Bulldogs (0-4) 7:30 pm
10-09 District 8 Oliver Bears (4-1)   @. Wheeling Central Catholic (WV) 7:30 pm
10-10 District 8 Peabody Highlanders (3-2)   @. Schenley Spartans (4-1) 12:00 pm

District 9

10-09 District 9 Karns City Gremlins (5-0)   @. Redbank Valley Bulldogs (2-3) 7:00 pm
10-09 District 9 Clarion Area Bobcats (4-1)   @. Union Golden Knights (0-5) 7:00 pm
10-09 District 9 Kane Area Wolves (3-2)   @. Johnsonburg Rams (3-2) 7:00 pm
10-09 District 9 Elk County Catholic Crusaders (2-3)   @. Brockway Rovers (3-2) 7:00 pm
10-09 District 9 Saint Marys Flying Dutch (4-1)   @. Tyrone Golden Eagles (4-1) 7:00 pm
10-09 District 9 Curwensville Area Golden Tide (3-2)   @. Ridgway Elkers (2-3) 7:00 pm
10-09 District 9 Punxsutawney Chucks (3-2)   @. Clarion-Limestone Lions (1-4) 7:00 pm
10-09 District 9 Coudersport Falcons (3-2)   @. Smethport Area Hubbers (0-5) 7:00 pm
10-09 District 9 Otto-Eldred Terrors (0-4)   @. Cameron County Raiders (5-0) 7:00 pm
10-09 District 9 Brookville Raiders (3-2)   @. Allegheny-Clarion Valley Falcons (0-5) 7:00 pm
10-09 District 9 Moniteau Warriors (3-2)   @. Keystone Panthers (3-2) 7:00 pm
10-10 District 9 Bradford Area Owls (5-0)   @. Erie East Warriors (3-2) 1:00 pm
10-10 District 9 Sheffield Area Wolverines (1-3)   @. Port Allegany Gators (4-1) 1:30 pm

District 10

10-08 District 10 Corry Area Beavers (5-0)   @. Erie Strong Vincent Colonels (3-2) 7:00 pm
10-08 District 10 Youngsville Eagles (1-4)   @. Harbor Creek Youth Spartans (0-4) 7:00 pm
10-09 District 10 Northwestern Wildcats (2-3)   @. Harbor Creek Huskies (1-4) 7:00 pm
10-09 District 10 West Middlesex Big Red (2-3)   @. Farrell Steelers (5-0) 7:00 pm
10-09 District 10 Fort LeBoeuf Bison (4-1)   @. Girard Yellowjackets (3-2) 7:00 pm
10-09 District 10 Mercyhurst Prep Lakers (5-0)   @. Iroquois Braves (4-1) 7:00 pm
10-09 District 10 Cambridge Springs Blue Devils (2-3)   @. Eisenhower Knights (3-2) 7:00 pm
10-09 District 10 Warren Area Dragons (2-3)   @. Franklin Knights (0-5) 7:00 pm
10-09 District 10 Fairview Tigers (3-2)   @. North East Grapepickers (3-2) 7:00 pm
10-09 District 10 Meadville Bulldogs (1-4)   @. Erie Central Tech Falcons (0-5) 7:00 pm
10-09 District 10 Union City Area Bears (3-2)   @. Saegertown Panthers (2-3) 7:00 pm
10-09 District 10 Maplewood Tigers (1-4)   @. Reynolds Raiders (2-3) 7:00 pm
10-09 District 10 Titusville Rockets (0-5)   @. Slippery Rock Rockets (0-5) 7:00 pm
10-09 District 10 Lakeview Sailors (3-2)   @. Cochranton Cardinals (0-5) 7:00 pm
10-09 District 10 Sharpsville Blue Devils (5-0)   @. Mercer Area Mustangs (2-3) 7:00 pm
10-09 District 10 Grove City Eagles (3-2)   @. Hickory Hornets (3-1) 7:00 pm
10-09 District 10 Seneca Bobcats (2-3)   @. General McLane Lancers (5-0) 7:00 pm
10-09 District 10 Conneaut Valley Indians (2-3)   @. Linesville Lions (4-1) 7:00 pm
10-09 District 10 Wilmington Area Greyhounds (4-1)   @. Sharon Tigers (4-1) 7:00 pm
10-09 District 10 Greenville Trojans (4-1)   @. Oil City Oilers (3-2) 7:00 pm
10-09 District 10 Erie McDowell Trojans (4-1)   @. Greater Latrobe Wildcats (2-3) 7:30 pm
10-09 District 10 Erie Cathedral Prep Ramblers (4-1)   @. St. Edwards (OH) 7:30 pm
10-10 District 10 Conneaut Lake Indians (1-4)   @. Kennedy Catholic Golden Eagles (0-5) 12:00 pm

Follow WesternPAFootball.net on Twitter @WPAFootball

Leave a Reply



EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAWesternPAFootball.net - Your source for High School Football in Western PA

Web
WesternPAFootball
logo logo







WesternPAFootball - Your source for High School Football in Western PA

Main | Advertising | Contact us
Powered by Lehigh Valley Sites

DHTML Menu By Milonic JavaScript

Copyright 2007-2016 WesternPAFootball.net. No portion of this website may be reproduced or duplicated without the express written consent of WesternPAFootball.net.