EasternPAFootball - Your source for 
High School Football in Eastern PA









EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAEasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA
EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAEasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA

Week 5 Master Schedule List

Written by: on Sunday, September 27th, 2009

District 5

10-02 District 5 Rockwood Area Rockets (2-2)   @. Berlin-Brothersvalley Mountaineers (3-1) 7:00 pm
10-02 District 5 Meyersdale Area Red Raiders (3-1)   @. Shade Panthers (2-2) 7:00 pm
10-02 District 5 Everett Warriors (1-3)   @. West Branch Warriors (0-4) 7:00 pm
10-03 District 5 Conemaugh Township Indians (3-1)   @. Ferndale Yellowjackets (0-4) 1:00 pm
10-03 District 5 Windber Ramblers (2-2)   @. Conemaugh Valley Blue Jays (0-4) 1:00 pm
10-03 District 5 Northern Bedford Panthers (1-3)   @. Claysburg-Kimmel Bulldogs (1-3) 7:00 pm

District 6

10-02 District 6 Somerset Area Golden Eagles (2-2)   @. Greater Johnstown Trojans (2-2) 7:00 pm
10-02 District 6 Central Cambria Red Devils (2-2)   @. Bedford Bisons (1-3) 7:00 pm
10-02 District 6 Moshannon Valley Black Knights (4-0)   @. Tussey Mountain Titians (3-1) 7:00 pm
10-02 District 6 Hollidaysburg Golden Tigers (1-3)   @. Indian Valley Warriors (1-3) 7:00 pm
10-02 District 6 Saltsburg Trojans (1-3)   @. United Lions (3-1) 7:00 pm
10-02 District 6 Cambria Heights Highlanders (0-4)   @. Forest Hills Rangers (4-0) 7:00 pm
10-02 District 6 Marion Center Stingers (4-0)   @. Penns Manor Comets (3-1) 7:00 pm
10-02 District 6 Richland Township Rams (4-0)   @. Bishop McCort Crushers (4-0) 7:00 pm
10-02 District 6 Blairsville Bobcats (2-2)   @. Homer-Center Wildcats (3-1) 7:00 pm
10-02 District 6 Portage Area Mustangs (4-0)   @. Chestnut Ridge Lions (1-3) 7:00 pm
10-02 District 6 Blacklick Valley Vikings (2-2)   @. North Star Cougars (2-2) 7:00 pm
10-02 District 6 Juniata Valley Hornets (2-2)   @. Mount Union Trojans (3-1) 7:00 pm
10-02 District 6 Phillipsburg-Osceola Mounties (1-3)   @. Bellefonte Red Raiders (1-3) 7:00 pm
10-02 District 6 Bishop Guilfoyle Marauders (2-2)   @. Penn Cambria Panthers (3-1) 7:00 pm
10-02 District 6 Tyrone Golden Eagles (3-1)   @. Bald Eagle Area Eagles (0-4) 7:00 pm
10-02 District 6 Huntingdon Area Bearcats (3-1)   @. Central Martinsburg Scarlet Dragons (4-0) 7:00 pm
10-02 District 6 Penns Valley Rams (1-3)   @. Saint Marys Flying Dutch (3-1) 7:00 pm
10-02 District 6 Southern Huntingdon Rockets (1-3)   @. Bellwood-Antis Blue Devils (4-0) 7:00 pm
10-02 District 6 Glendale Vikings (3-1)   @. Williamsburg Blue Pirates (1-3) 7:00 pm
10-02 District 6 Northern Cambria Colts (0-4)   @. Purchase Line Red Dragons (0-4) 7:00 pm
10-02 District 6 Lewistown Area Panthers (2-2)   @. Clearfield Area Bisons (2-2) 7:00 pm
10-03 District 6 Ligonier Valley Mounties (2-2)   @. Laurel Valley Rams (2-2) 1:00 pm
10-03 District 6 Bishop Carroll Huskies (0-4)   @. Westmont Hilltop Hilltoppers (0-4) 1:00 pm

District 7

10-01 District 7 (WPIAL) Seton-LaSalle Rebels (4-0)   @. Sto-Rox Vikings (3-1) 7:00 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Quaker Valley Quakers (0-4)   @. Steel Valley Ironmen (3-1) 7:00 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Aliquippa Quips (3-1)   @. Mohawk Area Warriors (2-2) 7:00 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Hempfield (Youngwood) Spartans (1-3)   @. Erie McDowell Trojans (3-1) 7:00 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Pittsburgh Central Catholic Vikings (3-1)   @. Woodland Hills Wolverines (3-1) 7:00 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Laurel Spartans (4-0)   @. Rochester Rams (4-0) 7:00 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Cornell Raiders (0-4)   @. Keystone Oaks Eagles (3-1) 7:00 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Union Area Scotties (1-3)   @. Monaca Indians (2-2) 7:00 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Shenango Wildcats (3-1)   @. Western Beaver Golden Beavers (1-3) 7:00 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Trinity (7) Hillers (1-3)   @. Chartiers Valley Colts (4-0) 7:00 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Ringgold Rams (2-2)   @. Elizabeth-Forward Warriors (3-1) 7:00 pm
10-02 District 7 (WPIAL) West Mifflin Titians (2-2)   @. Belle Vernon Area Leopards (2-2) 7:00 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Hopewell Vikings (4-0)   @. Blackhawk Cougars (2-2) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Thomas Jefferson Jaguars (4-0)   @. Laurel Highlands Mustangs (2-2) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Canon-McMillan Big Macs (2-2)   @. Upper Saint Clair Panthers (3-1) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Leechburg Blue Devils (0-4)   @. Pittsburgh North Catholic Trojans (2-2) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) West Allegheny Indians (3-1)   @. New Castle Red Hurricanes (3-1) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) East Allegheny Wildcats (0-4)   @. Mount Pleasant Area Vikings (4-0) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Northgate Flames (0-4)   @. South Fayette Lions (4-0) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Springdale Dynamos (3-1)   @. Avonworth Antelopes (4-0) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Washington Little Prexies (2-2)   @. Brownsville Falcons (1-3) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Deer Lakes Lancers (1-3)   @. West Shamokin Wolves (0-4) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Serra Catholic Eagles (3-1)   @. Avella Area Eagles (1-3) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Greensburg Central Catholic Centurions (2-2)   @. Waynesburg Central Raiders (1-3) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Southmoreland Scotties (0-4)   @. Derry Area Trojans (0-4) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Bethlehem-Center Bulldogs (3-1)   @. Monessen Greyhounds (2-2) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Pine-Richland Rams (1-3)   @. North Hills Indians (2-2) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Greater Latrobe Wildcats (2-2)   @. McKeesport Area Tigers (3-1) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Seneca Valley Raiders (2-2)   @. North Allegheny Tigers (3-1) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Moon Area Tigers (0-4)   @. Beaver Falls Tigers (4-0) 7:30 pm

10-02 District 7 (WPIAL) Geibel Catholic Gators (1-3)   @. West Greene Pioneers (0-4) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Bethel Park Blackhawks (3-1)   @. Mount Lebanon Blue Devils (2-2) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Peters Township Indians (4-0)   @. Baldwin Highlanders (0-4) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Knoch Knights (0-4)   @. Franklin Regional Panthers (3-1) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Uniontown Red Raiders (3-1)   @. Greensburg-Salem Golden Lions (3-1) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Clairton Bears (3-1)   @. Fort Cherry Rangers (4-0) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Riverview Raiders (2-2)   @. Carlynton Cougars (1-3) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Yough Cougars (1-3)   @. Albert Gallatin Colonials (1-3) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Freeport Yellowjackets (3-1)   @. Ford City Sabers (4-0) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) South Allegheny Gladiators (0-4)   @. McGuffey Highlanders (3-1) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Penn-Trafford Warriors (1-3)   @. Connellsville Falcons (0-4) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Jefferson-Morgan Rockets (3-1)   @. Carmichaels Mighty Mikes (1-3) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Charleroi Cougars (3-1)   @. Jeannette Jayhawks (4-0) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Riverside (Ellwood City) Panthers (1-3)   @. New Brighton Lions (0-4) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Mars Area Planets (2-2)   @. Highlands Golden Rams (0-4) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Wilkinsburg Tigers (0-4)   @. Brentwood Spartans (0-4) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Frazier Commodores (2-2)   @. Chartiers-Houston Buccaneers (3-1) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Beaver Area Bobcats (3-1)   @. Ellwood City Wolverines (0-4) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Penn Hills Indians (1-3)   @. Plum Mustangs (1-3) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Indiana Little Indians (0-4)   @. Hampton Talbots (2-2) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Center Trojans (4-0)   @. Freedom Bulldogs (1-3) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Mapletown Maples (0-4)   @. California Trojans (3-1) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Fox Chapel Foxes (3-1)   @. Kiski Area Cavaliers (2-2) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Shaler Area Titans (4-0)   @. Butler Golden Tornado (0-4) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Apollo-Ridge Vikings (1-3)   @. Kittanning Wildcats (2-2) 7:30 pm
10-02 District 7 (WPIAL) Norwin Knights (3-1)   @. Gateway Gators (4-0) 7:30 pm
10-03 District 7 (WPIAL) Valley Vikings (2-2)   @. Summit Academy Knights (0-4) 12:00 pm
10-03 District 7 (WPIAL) Neshannock Lancers (1-3)   @. South Side Area Rams (3-1) 12:30 pm
10-03 District 7 (WPIAL) Montour Spartans (4-0)   @. Ambridge Bridgers (1-3) 12:30 pm
10-03 District 7 (WPIAL) Bentworth Bearcats (1-3)   @. Burgettstown Blue Devils (2-2) 1:30 pm

10-03 District 7 (WPIAL) Burrell Buccaneers (3-1)   @. Shady Side Academy Indians (4-0) 2:30 pm
10-03 District 7 (WPIAL) South Park Eagles (2-2)   @. Bishop Canevin Crusaders (1-3) 7:00 pm

District 8

10-01 District 8 Langley Mustangs (0-3)   @. Schenley Spartans (3-1) 6:00 pm
10-02 District 8 Oliver Bears (3-1)   @. Perry Traditional Academy Commodores (3-1) 3:30 pm
10-02 District 8 Taylor Allderdice Dragons (0-4)   @. Peabody Highlanders (2-2) 7:30 pm
10-03 District 8 Brashear Bulls (3-1)   @. Westinghouse Bulldogs (0-3) 12:00 pm

District 9

0-01 District 9 Redbank Valley Bulldogs (2-2)   @. Clarion Area Bobcats (3-1) 7:00 pm
10-02 District 9 Johnsonburg Rams (2-2)   @. Ridgway Elkers (2-2) 7:00 pm
10-02 District 9 DuBois Area Beavers (3-1)   @. Central Mountain Wildcats (2-2) 7:00 pm
10-02 District 9 Elk County Catholic Crusaders (2-2)   @. Kane Area Wolves (2-2) 7:00 pm
10-02 District 9 Union Golden Knights (0-4)   @. Moniteau Warriors (2-2) 7:00 pm
10-02 District 9 Clarion-Limestone Lions (1-3)   @. Brookville Raiders (2-2) 7:00 pm
10-02 District 9 Cameron County Raiders (4-0)   @. Coudersport Falcons (3-1) 7:00 pm
10-02 District 9 Port Allegany Gators (3-1)   @. Smethport Area Hubbers (0-4) 7:00 pm
10-02 District 9 Brockway Rovers (3-1)   @. Curwensville Area Golden Tide (2-2) 7:00 pm
10-02 District 9 Bradford Area Owls (4-0)   @. Meadville Bulldogs (1-3) 7:00 pm
10-02 District 9 Keystone Panthers (3-1)   @. Karns City Gremlins (4-0) 7:00 pm
10-02 District 9 Allegheny-Clarion Valley Falcons (0-4)   @. Punxsutawney Chucks (2-2) 7:00 pm
10-03 District 9 Otto-Eldred Terrors (0-4)   @. Sheffield Area Wolverines (1-3) 1:30 pm

District 10

10-01 District 10 Iroquois Braves (3-1)   @. Saegertown Panthers (2-2) 7:00 pm
10-01 District 10 Cambridge Springs Blue Devils (2-2)   @. Mercyhurst Prep Lakers (4-0) 7:00 pm
10-02 District 10 Fairview Tigers (2-2)   @. Fort LeBoeuf Bison (4-0) 7:00 pm
10-02 District 10 Oil City Oilers (2-2)   @. Titusville Rockets (0-4) 7:00 pm
10-02 District 10 Erie Strong Vincent Colonels (2-2)   @. Warren Area Dragons (2-2) 7:00 pm
10-02 District 10 Hickory Hornets (2-1)   @. Wilmington Area Greyhounds (4-0) 7:00 pm
10-02 District 10 North East Grapepickers (2-2)   @. Seneca Bobcats (2-2) 7:00 pm
10-02 District 10 Erie East Warriors (3-1)   @. Erie Cathedral Prep Ramblers (3-1) 7:00 pm
10-02 District 10 Greenville Trojans (3-1)   @. Grove City Eagles (3-1) 7:00 pm
10-02 District 10 Mercer Area Mustangs (1-3)   @. Harbor Creek Youth Spartans (0-3) 7:00 pm
10-02 District 10 Erie Central Tech Falcons (0-4)   @. Corry Area Beavers (4-0) 7:00 pm
10-02 District 10 Girard Yellowjackets (3-1)   @. General McLane Lancers (4-0) 7:00 pm
10-02 District 10 Maplewood Tigers (1-3)   @. Northwestern Wildcats (1-3) 7:00 pm
10-02 District 10 Eisenhower Knights (3-1)   @. Union City Area Bears (2-2) 7:00 pm
10-02 District 10 Lakeview Sailors (3-1)   @. Sharpsville Blue Devils (4-0) 7:00 pm
10-02 District 10 Farrell Steelers (4-0)   @. Linesville Lions (4-0) 7:00 pm
10-02 District 10 Kennedy Catholic Golden Eagles (0-4)   @. Conneaut Valley Indians (1-3) 7:00 pm
10-02 District 10 Cochranton Cardinals (0-4)   @. Youngsville Eagles (0-4) 7:00 pm
10-02 District 10 Conneaut Lake Indians (1-3)   @. West Middlesex Big Red (1-3) 7:30 pm
10-03 District 10 Sharon Tigers (3-1)   @. Carrick Raiders (2-2) 3:30 pm
10-03 District 10 Reynolds Raiders (1-3)   @. Slippery Rock Rockets (0-4) 7:00 pm
10-03 District 10 Franklin Knights (0-4)   @. Harbor Creek Huskies (0-4) 7:00 pm

Non-PIAA

0-03 Non-Pennsylvania University School (OH)   @. Kiski Prep Cougars (1-2) 2:00 pm

Follow WesternPAFootball.net on Twitter @WPAFootball

Leave a Reply

One Response to “Week 5 Master Schedule List”

  1. Mercado Social says:

    Case Like They the Beat 88963797 of times !! Great Post 🙂



EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAWesternPAFootball.net - Your source for High School Football in Western PA

Web
WesternPAFootball
logo logo







WesternPAFootball - Your source for High School Football in Western PA

Main | Advertising | Contact us
Powered by Lehigh Valley Sites

DHTML Menu By Milonic JavaScript

Copyright 2007-2016 WesternPAFootball.net. No portion of this website may be reproduced or duplicated without the express written consent of WesternPAFootball.net.