EasternPAFootball - Your source for 
High School Football in Eastern PA









EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAEasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA
EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAEasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA

Week 1 Master Schedule

Written by: on Tuesday, August 26th, 2008

08-29 District 5 Everett Warriors   @.   Glendale Vikings 7:00 pm
08-29 District 5 Chestnut Ridge Lions   @.   Windber Ramblers 7:00 pm
08-29 District 5 Bedford Bisons   @.   Greater Johnstown Trojans 7:00 pm
08-29 District 5 Tussey Mountain Titians   @.   Juniata Valley Hornets 7:00 pm
08-29 District 5 Northern Bedford Panthers   @.   Moshannon Valley Black Knights 7:00 pm
08-29 District 5 North Star Cougars   @.   Berlin-Brothersvalley Mountaineers 7:00 pm

08-29 District 6 Ligonier Valley Mounties   @.   Purchase Line Red Dragons 7:00 pm
08-29 District 6 Central Cambria Red Devils   @.   Bishop Carroll Huskies 7:00 pm
08-29 District 6 Laurel Valley Rams   @.   United Lions 7:00 pm
08-29 District 6 Phillipsburg-Osceola Mounties   @.   Bald Eagle Area Eagles 7:00 pm
08-29 District 6 Cambria Heights Highlanders   @.   Bishop McCort Crushers 7:00 pm
08-29 District 6 Huntingdon Area Bearcats   @.   Mount Union Trojans 7:00 pm
08-29 District 6 Penns Valley Rams   @.   Central Martinsburg Scarlet Dragons 7:00 pm
08-29 District 6 Homer-Center Wildcats   @.   Saltsburg Trojans 7:00 pm
08-29 District 6 Penns Manor Comets   @.   Northern Cambria Colts 7:00 pm
08-29 District 6 Bellwood-Antis Blue Devils   @.   Tyrone Golden Eagles 7:00 pm
08-29 District 6 Ferndale Yellowjackets   @.   Meyersdale Area Red Raiders 7:00 pm
08-29 District 6 Penn Cambria Panthers   @.   Richland Township Rams 7:00 pm
08-29 District 6 Lewistown Area Panthers   @.   Juniata Indians 7:00 pm
08-29 District 6 Southern Huntingdon Rockets   @.   West Branch Warriors 7:00 pm
08-29 District 6 Conemaugh Valley Blue Jays   @.   Shade Panthers 7:00 pm
08-29 District 6 Marion Center Stingers   @.   Blairsville Bobcats 7:00 pm
08-29 District 6 State College Area Little Lions   @.   Hollidaysburg Golden Tigers 7:00 pm
08-29 District 6 Somerset Area Golden Eagles   @.   Forest Hills Rangers 7:00 pm
08-29 District 6 Claysburg-Kimmel Bulldogs   @.   Williamsburg Blue Pirates 7:00 pm

08-29 District 7 (WPIAL) Cornell Raiders   @.   Sto-Rox Vikings 7:00 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Brentwood Spartans   @.   Wilmington Area Greyhounds 7:00 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Indiana Little Indians   @.   Plum Mustangs 7:00 pm
08-29 District 7 (WPIAL) North Allegheny Tigers   @.   Altoona Area Mountain Lions 7:00 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Highlands Golden Rams   @.   Fox Chapel Foxes 7:00 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Aliquippa Quips   @.   Ambridge Bridgers 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Greater Latrobe Wildcats   @.   Derry Area Trojans 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) East Allegheny Wildcats   @.   Jeannette Jayhawks 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Belle Vernon Area Leopards   @.   Laurel Highlands Mustangs 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Mount Pleasant Area Vikings   @.   McGuffey Highlanders 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) West Allegheny Indians   @.   Chartiers Valley Colts 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Greensburg Central Catholic Centurions   @.   Charleroi Cougars 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Brownsville Falcons   @.   South Allegheny Gladiators 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Peters Township Indians   @.   Ringgold Rams 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Knoch Knights   @.   Hopewell Vikings 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Beaver Falls Tigers   @.   Riverside (Ellwood City) Panthers 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Mohawk Area Warriors   @.   Center Trojans 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Waynesburg Central Raiders   @.   Washington Little Prexies 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Frazier Commodores   @.   California Trojans 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Penn Hills Indians   @.   Gateway Gators 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Kittanning Wildcats   @.   Freeport Yellowjackets 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Connellsville Falcons   @.   Uniontown Red Raiders 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Serra Catholic Eagles   @.   Pittsburgh North Catholic Trojans 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Beaver Area Bobcats   @.   New Brighton Lions 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Upper Saint Clair Panthers   @.   Penn-Trafford Warriors 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Franklin Regional Panthers   @.   Southmoreland Scotties 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Blackhawk Cougars   @.   Hampton Talbots 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Northgate Flames   @.   Seton-LaSalle Rebels 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Keystone Oaks Eagles   @.   Steel Valley Ironmen 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Chartiers-Houston Buccaneers   @.   West Greene Pioneers 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Seneca Valley Raiders   @.   Norwin Knights 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Baldwin Highlanders   @.   Shaler Area Titans 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Mars Area Planets   @.   Moon Tigers 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Trinity (7) Hillers   @.   Canon-McMillan Big Macs 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Fort Cherry Rangers   @.   Carmichaels Mighty Mikes 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Bishop Canevin Crusaders   @.   Quaker Valley Quakers 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) North Hills Indians   @.   Mount Lebanon Blue Devils 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Yough Cougars   @.   Elizabeth-Forward Warriors 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Butler Golden Tornado   @.   New Castle Red Hurricanes 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Rochester Rams   @.   Monessen Greyhounds 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Leechburg Blue Devils   @.   Jefferson-Morgan Rockets 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Springdale Dynamos   @.   Monaca Indians 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Ford City Sabers   @.   Valley Vikings 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Bethlehem-Center Bulldogs   @.   Carlynton Cougars 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Burrell Buccaneers   @.   West Shamokin Wolves 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Kiski Area Cavaliers   @.   Bethel Park Blackhawks 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Apollo-Ridge Vikings   @.   Deer Lakes Lancers 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Laurel Spartans   @.   Clairton Bears 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) South Fayette Lions   @.   South Park Eagles 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Ellwood City Wolverines   @.   Freedom Bulldogs 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Bentworth Bearcats   @.   Mapletown Maples 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Wilkinsburg Tigers   @.   Albert Gallatin Colonials 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Hempfield (Youngwood) Spartans   @.   Greensburg-Salem Golden Lions 7:30 pm
08-29 District 7 (WPIAL) Pine-Richland Rams   @.   Montour Spartans 7:30 pm

08-29 District 8 Langley Mustangs   @.   Oliver Bears 3:30 pm
08-29 District 8 Taylor Allderdice Dragons   @.   West Mifflin Titians 7:30 pm
08-29 District 8 Schenley Spartans   @.   Westinghouse Bulldogs 7:30 pm

08-29 District 9 Clarion-Limestone Lions   @.   Redbank Valley Bulldogs 7:00 pm
08-29 District 9 Port Allegany Gators   @.   Curwensville Area Golden Tide 7:00 pm
08-29 District 9 Brookville Raiders   @.   Union Golden Knights 7:00 pm
08-29 District 9 Moniteau Warriors   @.   Clarion Area Bobcats 7:00 pm
08-29 District 9 Bradford Area Owls   @.   Fairview Tigers 7:00 pm
08-29 District 9 Kane Area Wolves   @.   Cameron County Raiders 7:00 pm
08-29 District 9 Allegheny-Clarion Valley Falcons   @.   Keystone Panthers 7:00 pm
08-29 District 9 Johnsonburg Rams   @.   Otto-Eldred Terrors 7:00 pm
08-29 District 9 Sheffield Area Wolverines   @.   Ridgway Elkers 7:00 pm
08-29 District 9 Elk County Catholic Crusaders   @.   Coudersport Falcons 7:00 pm
08-29 District 9 Saint Marys Flying Dutch   @.   Bellefonte Red Raiders 7:00 pm
08-29 District 9 Clearfield Area Bisons   @.   Dubois Area Beavers 7:00 pm
08-29 District 9 Punxsutawney Chucks   @.   Karns City Gremlins 7:00 pm
08-29 District 9 Smethport Area Hubbers   @.   Brockway Rovers 7:30 pm

08-29 District 10 Sharon Tigers   @.   Farrell Steelers 7:00 pm
08-29 District 10 Erie East Warriors   @.   Franklin Knights 7:00 pm
08-29 District 10 Lakeview Sailors   @.   Union City Area Bears 7:00 pm
08-29 District 10 Seneca Bobcats   @.   Youngsville Eagles 7:00 pm
08-29 District 10 Erie Central Tech Falcons   @.   Grove City Eagles 7:00 pm
08-29 District 10 Greenville Trojans   @.   North East Grapepickers 7:00 pm
08-29 District 10 Reynolds Raiders   @.   Northwestern Wildcats 7:00 pm
08-29 District 10 Conneaut Valley Indians   @.   Iroquois Braves 7:00 pm
08-29 District 10 Girard Yellowjackets   @.   Eisenhower Knights 7:00 pm
08-29 District 10 Oil City Oilers   @.   Meadville Bulldogs 7:00 pm
08-29 District 10 Conneaut Lake Indians   @.   Saegertown Panthers 7:00 pm
08-29 District 10 Warren Area Dragons   @.   Harbor Creek Huskies 7:00 pm
08-29 District 10 Titusville Rockets   @.   Corry Area Beavers 7:00 pm
08-29 District 10 Fort LeBoeuf Bison   @.   Slippery Rock Rockets 7:00 pm
08-29 District 10 Maplewood Tigers   @.   Cochranton Cardinals 7:00 pm
08-29 District 10 Sharpsville Blue Devils   @.   Hickory Hornets 7:00 pm
08-29 District 10 Erie McDowell Trojans   @.   Erie Cathedral Prep Ramblers 7:00 pm
08-29 District 10 Linesville Lions   @.   Cambridge Springs Blue Devils 7:00 pm
08-29 District 10 West Middlesex Big Red   @.   Union Area Scotties 7:30 pm

08-30 District 5 Conemaugh Township Indians   @.   Blacklick Valley Vikings 1:00 pm

08-30 District 6 Portage Area Mustangs   @.   Rockwood Area Rockets 1:00 pm
08-30 District 6 Bishop Guilfoyle Marauders   @.   Westmont Hilltop Hilltoppers 1:00 pm

08-30 District 7 (WPIAL) Shenango Wildcats   @.   Riverview Raiders 12:00 pm
08-30 District 7 (WPIAL) Woodland Hills Wolverines   @.   Northwestern (TX)  12:00 pm
08-30 District 7 (WPIAL) Neshannock Lancers   @.   Kennedy Catholic Golden Eagles 12:00 pm
08-30 District 7 (WPIAL) Shady Side Academy Indians   @.   Summit Academy Knights 12:30 pm
08-30 District 7 (WPIAL) Avonworth Antelopes   @.   Western Beaver Golden Beavers 12:30 pm
08-30 District 7 (WPIAL) Burgettstown Blue Devils   @.   South Side Area Rams 12:30 pm
08-30 District 7 (WPIAL) Avella Area Eagles   @.   Geibel Catholic Gators 2:30 pm
08-30 District 7 (WPIAL) McKeesport Area Tigers   @.   Colerain (OH)  5:30 pm

08-30 District 8 Brashear Bulls   @.   Perry Commodores 12:00 pm
08-30 District 8 Carrick Raiders   @.   Peabody Highlanders 12:00 pm

08-30 District 10 Mercer Area Mustangs   @.   Mercyhurst Prep Lakers 2:30 pm
08-30 District 10 General McLane Lancers   @.   Erie Strong Vincent Colonels 7:00 pm

09-01 Non-Pennsylvania Glenville (OH)   @.   Thomas Jefferson Jaguars 12:00 pm
09-01 Non-Pennsylvania Lakeland (FL)   @.   Pittsburgh Central Catholic Vikings 3:00 pm

Follow WesternPAFootball.net on Twitter @WPAFootball

Leave a Reply



EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAWesternPAFootball.net - Your source for High School Football in Western PA

Web
WesternPAFootball
logo logo







WesternPAFootball - Your source for High School Football in Western PA

Main | Advertising | Contact us
Powered by Lehigh Valley Sites

DHTML Menu By Milonic JavaScript

Copyright 2007-2016 WesternPAFootball.net. No portion of this website may be reproduced or duplicated without the express written consent of WesternPAFootball.net.