EasternPAFootball - Your source for 
High School Football in Eastern PA









EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAEasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA
EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAEasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA

Week 1 Master Schedule List

Written by: on Sunday, August 30th, 2009

District 5

09-04 District 5 Rockwood Area Rockets   @. Portage Area Mustangs 7:00 pm
09-04 District 5 Berlin-Brothersvalley Mountaineers   @. North Star Cougars 7:00 pm
09-04 District 5 Windber Ramblers   @. Chestnut Ridge Lions 7:00 pm
09-05 District 5 Shade Panthers   @. Conemaugh Valley Blue Jays 1:00 pm
09-05 District 5 Meyersdale Area Red Raiders   @. Ferndale Yellowjackets 1:00 pm

District 6

09-04 District 6 Northern Cambria Colts   @. Penns Manor Comets 7:00 pm
09-04 District 6 Central Mountain Wildcats   @. Jersey Shore Bulldogs 7:00 pm
09-04 District 6 Blairsville Bobcats   @. Marion Center Stingers 7:00 pm
09-04 District 6 Mount Union Trojans   @. Huntingdon Area Bearcats 7:00 pm
09-04 District 6 Tyrone Golden Eagles   @. Bellwood-Antis Blue Devils 7:00 pm
09-04 District 6 Blacklick Valley Vikings   @. Conemaugh Township Indians 7:00 pm
09-04 District 6 Moshannon Valley Black Knights   @. Northern Bedford Panthers 7:00 pm
09-04 District 6 Hollidaysburg Golden Tigers   @. State College Area Little Lions 7:00 pm
09-04 District 6 Somerset Area Golden Eagles   @. Cambria Heights Highlanders 7:00 pm
09-04 District 6 Bishop McCort Crushers   @. Bishop Guilfoyle Marauders 7:00 pm
09-04 District 6 Central Martinsburg Scarlet Dragons   @. Penns Valley Rams 7:00 pm
09-04 District 6 Altoona Area Mountain Lions   @. North Allegheny Tigers 7:00 pm
09-04 District 6 Saltsburg Trojans   @. Homer-Center Wildcats 7:00 pm
09-04 District 6 Bishop Carroll Huskies   @. Bedford Bisons 7:00 pm
09-04 District 6 Williamsburg Blue Pirates   @. Claysburg-Kimmel Bulldogs 7:00 pm
09-04 District 6 Juniata Valley Hornets   @. Tussey Mountain Titians 7:00 pm
09-04 District 6 Richland Township Rams   @. Central Cambria Red Devils 7:00 pm
09-04 District 6 Bellefonte Red Raiders   @. Saint Marys Flying Dutch 7:00 pm
09-04 District 6 Westmont Hilltop Hilltoppers   @. Penn Cambria Panthers 7:00 pm
09-04 District 6 Greater Johnstown Trojans   @. Forest Hills Rangers 7:00 pm
09-04 District 6 Purchase Line Red Dragons   @. Ligonier Valley Mounties 7:00 pm
09-04 District 6 Bald Eagle Area Eagles   @. Phillipsburg-Osceola Mounties 7:00 pm
09-04 District 6 West Branch Warriors   @. Southern Huntingdon Rockets 7:00 pm
09-04 District 6 Glendale Vikings   @. Everett Warriors 7:00 pm
09-04 District 6 Indian Valley Warriors   @. West Perry Mustangs 7:30 pm
09-05 District 6 United Lions   @. Laurel Valley Rams 1:00 pm

District 7

09-04 District 7 (WPIAL) Sto-Rox Vikings   @. Cornell Raiders 7:00 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Laurel Highlands Mustangs   @. Belle Vernon Area Leopards 7:00 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Steel Valley Ironmen   @. Keystone Oaks Eagles 7:00 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Canon-McMillan Big Macs   @. Trinity (7) Hillers 7:00 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Clairton Bears   @. Laurel Spartans 7:00 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Chartiers Valley Colts   @. West Allegheny Indians 7:00 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Charleroi Cougars   @. Greensburg Central Catholic Centurions 7:00 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Monaca Indians   @. Springdale Dynamos 7:00 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Union Area Scotties   @. West Middlesex Big Red 7:00 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Center Trojans   @. Mohawk Area Warriors 7:00 pm
09-04 District 7 (WPIAL) McGuffey Highlanders   @. Mount Pleasant Area Vikings 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Western Beaver Golden Beavers   @. Avonworth Antelopes 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Elizabeth-Forward Warriors   @. Yough Cougars 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) South Allegheny Gladiators   @. Brownsville Falcons 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) New Brighton Lions   @. Beaver Area Bobcats 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Albert Gallatin Colonials   @. Wilkinsburg Tigers 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Greensburg-Salem Golden Lions   @. Hempfield (Youngwood) Spartans 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Summit Academy Knights   @. Shady Side Academy Indians 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Plum Mustangs   @. Indiana Little Indians 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Carmichaels Mighty Mikes   @. Fort Cherry Rangers 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Mapletown Maples   @. Bentworth Bearcats 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) West Shamokin Wolves   @. Burrell Buccaneers 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Derry Area Trojans   @. Greater Latrobe Wildcats 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Shaler Area Titans   @. Baldwin Highlanders 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Mount Lebanon Blue Devils   @. North Hills Indians 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Geibel Catholic Gators   @. Avella Area Eagles 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Pittsburgh North Catholic Trojans   @. Serra Catholic Eagles 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Carlynton Cougars   @. Bethlehem-Center Bulldogs 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) West Greene Pioneers   @. Chartiers-Houston Buccaneers 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Deer Lakes Lancers   @. Apollo-Ridge Vikings 7:30 pm

09-04 District 7 (WPIAL) Western Beaver Golden Beavers   @. Avonworth Antelopes 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Elizabeth-Forward Warriors   @. Yough Cougars 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) South Allegheny Gladiators   @. Brownsville Falcons 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) New Brighton Lions   @. Beaver Area Bobcats 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Albert Gallatin Colonials   @. Wilkinsburg Tigers 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Greensburg-Salem Golden Lions   @. Hempfield (Youngwood) Spartans 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Summit Academy Knights   @. Shady Side Academy Indians 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Carmichaels Mighty Mikes   @. Fort Cherry Rangers 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Plum Mustangs   @. Indiana Little Indians 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Mapletown Maples   @. Bentworth Bearcats 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) West Shamokin Wolves   @. Burrell Buccaneers 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Derry Area Trojans   @. Greater Latrobe Wildcats 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Shaler Area Titans   @. Baldwin Highlanders 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Mount Lebanon Blue Devils   @. North Hills Indians 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Geibel Catholic Gators   @. Avella Area Eagles 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Carlynton Cougars   @. Bethlehem-Center Bulldogs 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Pittsburgh North Catholic Trojans   @. Serra Catholic Eagles 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) West Greene Pioneers   @. Chartiers-Houston Buccaneers 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Deer Lakes Lancers   @. Apollo-Ridge Vikings 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Seton-LaSalle Rebels   @. Northgate Flames 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Moon Area Tigers   @. Mars Area Planets 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Gateway Gators   @. Penn Hills Indians 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Jefferson-Morgan Rockets   @. Leechburg Blue Devils 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Washington Little Prexies   @. Waynesburg Central Raiders 7:30 pm
09-04 District 7 (WPIAL) Montour Spartans   @. Pine-Richland Rams 7:30 pm
09-05 District 7 (WPIAL) Pittsburgh Central Catholic Vikings   @. Ursuline (OH) 6:00 pm
09-05 District 7 (WPIAL) Ambridge Bridgers   @. Aliquippa Quips 7:00 pm
09-05 District 7 (WPIAL) Quaker Valley Quakers   @. Bishop Canevin Crusaders 7:00 pm
09-05 District 7 (WPIAL) Riverview Raiders   @. Shenango Wildcats 7:00 pm

District 8

09-04 District 8 Westinghouse Bulldogs   @. Schenley Spartans 3:30 pm
09-04 District 8 Taylor Allderdice Dragons   @. West Mifflin Titians 7:00 pm
09-04 District 8 Perry Traditional Academy Commodores   @. Brashear Bulls 7:30 pm
09-05 District 8 Oliver Bears   @. Langley Mustangs 12:00 pm
09-05 District 8 Peabody Highlanders   @. Carrick Raiders 3:30 pm

District 9

09-04 District 9 Cameron County Raiders   @. Kane Area Wolves 7:00 pm
09-04 District 9 Redbank Valley Bulldogs   @. Clarion-Limestone Lions 7:00 pm
09-04 District 9 Brockway Rovers   @. Smethport Area Hubbers 7:00 pm
09-04 District 9 Otto-Eldred Terrors   @. Johnsonburg Rams 7:00 pm
09-04 District 9 DuBois Area Beavers   @. Clearfield Area Bisons 7:00 pm
09-04 District 9 Keystone Panthers   @. Allegheny-Clarion Valley Falcons 7:00 pm
09-04 District 9 Clarion Area Bobcats   @. Moniteau Warriors 7:00 pm
09-04 District 9 Karns City Gremlins   @. Punxsutawney Chucks 7:00 pm
09-04 District 9 Union Golden Knights   @. Brookville Raiders 7:00 pm
09-05 District 9 Curwensville Area Golden Tide   @. Port Allegany Gators 1:30 pm
09-05 District 9 Ridgway Elkers   @. Sheffield Area Wolverines 1:30 pm
09-05 District 9 Coudersport Falcons   @. Elk County Catholic Crusaders 7:00 pm

District 10

09-04 District 10 Northwestern Wildcats   @. Reynolds Raiders 7:00 pm
09-04 District 10 Erie Cathedral Prep Ramblers   @. Erie McDowell Trojans 7:00 pm
09-04 District 10 Youngsville Eagles   @. Seneca Bobcats 7:00 pm
09-04 District 10 Harbor Creek Huskies   @. Warren Area Dragons 7:00 pm
09-04 District 10 Eisenhower Knights   @. Girard Yellowjackets 7:00 pm
09-04 District 10 Mercyhurst Prep Lakers   @. Mercer Area Mustangs 7:00 pm
09-04 District 10 Cochranton Cardinals   @. Maplewood Tigers 7:00 pm
09-04 District 10 Franklin Knights   @. Erie East Warriors 7:00 pm
09-04 District 10 Meadville Bulldogs   @. Oil City Oilers 7:00 pm
09-04 District 10 Cambridge Springs Blue Devils   @. Linesville Lions 7:00 pm
09-04 District 10 Titusville Rockets   @. Corry Area Beavers 7:00 pm
09-04 District 10 Farrell Steelers   @. Sharon Tigers 7:00 pm
09-04 District 10 Kennedy Catholic Golden Eagles   @. Neshannock Lancers 7:00 pm
09-04 District 10 Slippery Rock Rockets   @. Fort LeBoeuf Bison 7:00 pm
09-04 District 10 Fairview Tigers   @. Bradford Area Owls 7:00 pm
09-04 District 10 Iroquois Braves   @. Conneaut Valley Indians 7:00 pm
09-04 District 10 Saegertown Panthers   @. Conneaut Lake Indians 7:00 pm
09-04 District 10 Erie Strong Vincent Colonels   @. General McLane Lancers 7:00 pm
09-04 District 10 Harbor Creek Youth Spartans   @. Line Mountain Eagles 7:00 pm
09-04 District 10 Wilmington Area Greyhounds   @. Brentwood Spartans 7:30 pm
09-05 District 10 Grove City Eagles   @. Erie Central Tech Falcons 1:00 pm
09-05 District 10 North East Grapepickers   @. Greenville Trojans 7:00 pm
09-05 District 10 Union City Area Bears   @. Lakeview Sailors 7:00 pm
09-05 District 10 Hickory Hornets   @. Sharpsville Blue Devils 7:00 pm

Non-PIAA Teams

09-04 Non-Pennsylvania HD Woodson (DC)   @. Thomas Jefferson Jaguars 7:30 pm
09-05 Non-Pennsylvania Steubenville (OH)   @. Woodland Hills Wolverines 3:30 pm

Follow WesternPAFootball.net on Twitter @WPAFootball

Leave a Reply



EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAWesternPAFootball.net - Your source for High School Football in Western PA

Web
WesternPAFootball
logo logo







WesternPAFootball - Your source for High School Football in Western PA

Main | Advertising | Contact us
Powered by Lehigh Valley Sites

DHTML Menu By Milonic JavaScript

Copyright 2007-2016 WesternPAFootball.net. No portion of this website may be reproduced or duplicated without the express written consent of WesternPAFootball.net.