The Funding Zone
Advertise Here
 

2016 Statewide Final Stats: Passing Yards

Written by: on Monday, January 16th, 2017

 

Here are Pennsylvania’s high school football final passing statistical leaders

4093 – Reece Udinski, North Penn (1)
3438 – Stephen Sturm, Perkiomen Valley
3061 – Alex Smith, Keystone Oaks
3039 – Cole Defranco, Notre Dame GP
3029 – Logan Leiby, Selinsgrove
3011 – Collin Smith, Ligonier Valley
2866 – Brycen Mussina, Mokntoursville
2820 – Brady Walker, Gateway
2809 – Matt Cavallaro, Delaware Valley
2781 – Zach Gilbert, Whitehall
2756 – Mason Jones, Neshaminy
2753 – Joe Mischler, Cathedral Prep
2739 – Anthony Paoletti, Marple-Newtown
2671 – Kam Patterson, Grove City
2653 – Drew Saxton, South Fayette
2650 – Robert Geiss, Great Valley
2630 – Elijah Shemory, Jersey Shore
2560 – Isaiah Hankins, Williamsport
2528 – Nick Ross, West Allegheny
2520 – Carter VanScyoc, Shippensburg
2506 – Matt Miller, Dubois
2419 – Brendan Keyes, Pleasant Valley
2402 – Austin Barber, Greater Johnstown
2389 – George Martin, Ringgold
2348 – Kody Kegarise, Manheim Central
2335 – Nate Rimel, Upper Darby
2308 – Reed Williams, Kane
2304 – Cameron Tarrant, Penn Hills
2279 – T.J. Pergine, Spring-Ford
2259 – Grant Stolzfus, Conestoga Valley
2250 – Noah Heimbaugh, Newport
2245 – JP Mccomb, Sharon
2245 – Chase Snavely, Middletown
2239 – Zakee Sailsman, Lebanon
2225 – Jacob Brooks, Girard
2165 – Frank Antuono, Nehsannock
2165 – Yahmir Wilkerson, Harrisburg
2164 – Marquez McCray, St. Joseph’s Prep
2162 – Logan Hauck, Chestnut Ridge
2160 – Stone Hollenbach, Southern Columbia
2155 – Garret Perschy, Palmerton Area
2139 – Andrew Brett, Catasauqua
2133 – Jake Cirillo, East Stroudsburg South
2128 – Ethan Persa, Allentown Central Catholic
2122 – Todd Shelley, Lampeter-Strasburg
2109 – Grant Breneman, Cedar Cliff
2101 – Ryan Harper, Steel Valley
2080 – Jarrett Tanneyhill, Bellwood-Antis
2065 – James Stocker, Mt Lebanon
2057 – Ryan Shirley, Blairsville
2056 – Hunter Kinsey, Ferndale
2050 – Connor Uhrig, Wilson (3)
2045 – Travis Stefanik, Nazareth Area
2043 – Cade Pribula, Central York
2040 – Tyler Bradley, OLSH
2036 – Jake Cortes, Peters Twp
2029 – Hunter Miller, Brockway
2026 – Ricky Ortega, Coatesville
2023 – Stephen Honick, Archbishop Carroll
2007 – Justin Sliwoski, Hempfield
2001 – Jack Cook, Seneca Valley
1973 – Jake Ruane, Haverford High
1957 – Isaac Rumery, Clearfield
1938 – Zeke Hallman, Upper Perkiomen
1935 – Garrett Perschy, Palmerton Area
1928 – Tyler Snyder, State College
1922 – Matt DeLaurentis, Pope John Paul II
1900 – Jack Colyar, Archbishop Wood
1891 – Nick Skulski, Bishop Shanahan
1885 – Kyle Fitzroy, Apollo Ridge
1856 – Mahmud Dioubate, John Bartram
1846 – Levi Becker, McDowell
1846 – Josh Hughes, Bentworth
1846 – Javon Clements, Bethlehem Catholic
1827 – Deven Bollinger, Northwestern Lehigh
1815 – Troy Fisher, Central Catholic
1812 – Mikey Morrel, Frankford
1796 – Rob King, Father Judge
1792 – Bryce Xander, Corry
1789 – Bryan Downey, Lancaster Catholic
1775 – Tommy Toal, Haverford School
1747 – Joe Young, Bethlehem Freedom
1745 – Isaac Drenning, Northen Bedford
1739 – Brenden Makray, Clarion-Limestone
1729 – Chris Pierce, Frazier
1713 – Tyler Trimarchi, Warwick
1709 – Max Devinney, Pine-Richland (6 games)
1704 – Austin Butler, Latrobe
1693 – Logan Edmond, Southern Lehigh
1690 – Bryce Lauletta, Downingtown East
1673 – Phil Jurkovec, Pine-Richland (6 games)
1672 – Andrew Tobias, Penns Valley
1647 – Cole Rogers, Bethel Park
1642 – Stefon Adams, Northgate
1641 – Cam Lafoon, Penn Trafford
1625 – Mike Hnatkowsky, William Penn Charter
1610 – Nate Dacanal, Elk County Catholic
1604 – Brady Corkin, Titusville
1604 – Bobby Kelley, Thomas Jefferson
1600 – Anthony Butler, Roman Catholic
1596 – Tyler Clark, Juniata
1595 – Tyler Clark, Juniata
1584 – Luke Emge, Manheim Township
1582 – Kyle Knight, ELCO
1572 – Tom LaMorte, LaSalle College HS
1570 – Gio Vonne Sanders, Jeannette
1552 – Jake Ryan, Scranton Prep
1550 – Mason Erdman, Halifax
1548 – Chandler England, Oxford Area
1547 – Tamaine Underwood, East Allegheny
1543 – Landon Henry, Hughesville
1541 – Da’vion Kidd-Jackson, West Catholic
1538 – Dom Eisaman, GCC
1538 – Jake Dilcher, Kennett
1536 – Connor Watkins, Loyalsock Township
1533 – Jared Marshman, Berwick
1524 – Noah Reisenauer, Cambridge Springs
1517 – Michael Ruisch, Parkland
1515 – Payton Morris, East Pennsboro
1512 – Josh Trybus, Bishop Guilfoyle
1511 – Denver Light, Tyrone
1503 – Evan Raiburn, Bonner-Prendie
1501 – Jordan Castelli, Canon-McMillan
1496 – Joshua Ehst, Daniel Boone
1494 – Brock Dieter, Norwin
1488 – Jonny Fanelli, Springfield-Delco
1487 – TJ Johnson, Chartiers-Houston
1473 – Dalton Simonelli, Avella
1471 – Jacob King, Karns City
1469 – Dominic Salinetro, West Perry
1468 – Davis Kline, Bedford
1458 – Nick Guadaramma, Perkiomen School
1457 – Brandon Unterkoefler, Exeter
1446 – Brock Burleigh, North Penn (4)
1441 – Ben Igo, York Suburban
1440 – Dawson Stuart, Owen J. Roberts
1435 – Luke Thomas, Indiana
1433 – Johnny Yester, Mt Pleasant
1429 – Geno Stone, New Castle
1425 – Khalil Smith, Serra Catholic
1412 – Zach Rosa, Freedom
1410 – Ty Hagen, Claysburg-Kimmel
1409 – Adam Cecere, Forest Hills
1405 – Devon Kuhstos, Mt Union
1397 – Scott Walck, Western Wayne
1391 – Eric Wapinsky, Pottsville
1389 – Justin Reagan, Athens
1388 – Ian Kouba, Rochester
1384 – Ryan Shope, Altoona
1380 – Terrance Derr Berks Catholic
1372 – Michigan Daub, Northern Lebanon
1371 – Nick Garritano, New Hope Solebury
1370 – Joe Curotto, Souderton
1358 – Dan Yokemick, York Catholic
1355 – Wiliam Shaffer, Laurel
1353 – Avery Holt, Wyomissing
1340 – Kane Everson, Central Dauphin East
1339 – Garrett Day, Avonworth
1336 – Nicholas Shedleski, Lewisburg
1335 – Kyi Wright, Farrell
1334 – Nate Wingard, Keystone
1332 – Micah Garber, Elizabethtown
1325 – Nick Gioia, West Scranton
1314 – Matt Szczypiorski, Central Bucks East
1312 – Isaiah Gillette, Conneaut
1311 – Jason Eckman, Methacton
1302 – Gage Anzulavich, Warrior Run
1301 – Joe Scarabino, Seneca
1290 – Brady Doubt, Sto-Rox
1288 – Brayden Eck, Kutztown
1284 – Bradley McLaughlin, Burgettstown
1278 – Javon Lindsey-Terrell, Penn Wood
1272 – Jordan Kmonk, Deer Lakes
1266 – Aaron Austin, Wyoming Valley West
1264 – Riley Christner, Meyersdale
1254 – Justin Bezek, Central Cambria
1242 – Kyle Mccluskey, Germantown Academy
1231 – Kyle Myers, West Branch
1230 – Derek Sheaffer, Emmaus
1225 – Eric Harris, Carlisle
1223 – Zach Gardner, Twin Valley
1220 – Tayvon Bowers, Bishop McDevitt
1220 – Justin Horn, Upper Dublin
1214 – Jamir Green, Chester
1199 – Ethan Maenza, North Allegheny
1198 – Hunter Kennedy, Panther Valley
1188 – Drew Williams, Mifflin County
1184 – John Thompson, West Chester East
1181 – Nate Bell, Greenville
1181 – Nathan Rolka, Lackawanna Trail
1174 – Nick Hite, Penn Cambria
1168 – Simon Behr, Franklin Regional
1156 – Dylan DellaValle, Pocono Mountain West
1154 – Kyle Kirk, Bradford
1153 – Coleman Good, Muncy
1153 – Aaron Farver, Central Columbia
1150 – Taylor Moors, Academy Park
1146 – Sam Carey, Springdale
1146 – Gabe Tilford, Shikellamy
1144 – Michael Schoenieber, Wissahickon
1136 – John Ayres, Mount Carmel Area
1135 – Curtis Robison, Northern York
1133 – Gabe Boccella, Sun Valley
1130 – Michael Lhote, Armstrong
1129 – Aaron Wolfinger, Coudersport
1125 – CJ McAnally, Episcopal Academy
1118 – Izaiah Webb, Norristown
1114 – Brady Fyfe, Shade
1112 – Chase Dull, Bermudian Springs
1108 – Preston Karstetter, Central
1107 – Max Garda, Burrell
1103 – Matt Rahill, Springside Chestnut Hill Academy
1101 – Cole Konieczka, Moon
1100 – Drew Gunther, Malvern Prep
1099 – Evan Honick, Serra Catholic
1099 – Jaret Petty, Big Spring
1085 – Don Blaine, North Pocono
1066 – Curtis Neff, Moshannon Valley
1062 – Connor Mattera, Conneaut
1061 – Noah Hamlin, Clairton
1057 – Michael Trent, Brentwood
1056 – Sawyer Drummond, Otto-Eldred
1055 – Lucas Bowser, Union/AC Valley
1055 – Lucas Bowser, Union/AC Valley
1051 – Ryan Everly, Yough
1050 – Connor Bedilliam, Washington
1044 – Chris Schulgen, East Juniata
1041 – Jarrett Cavalet, Hollidaysburg
1039 – Chris Schulman, East Juniata
1036 – Levi Engle, Williams Valley
1036 – Brady Riddell, Waynesboro
1035 – Spencer Miller, Clarion
1024 – Kenny Boyer, Line Mountain
1015 – Ben Hughes, Riverside
1015 – Austin Clarke, Quakertown
1014 – Keynote Lucas, Milton Hershey
1013 – Geno Pellegrini, Charleroi
1009 – Ian Pollock, North Star
1009 – Brandon Holub, Saucon Valley
1007 – Ethan Brader, Palisades
1005 – Max Bryson, Bishop McDevitt (12)
1003 – Dylan Smith, Mechanicsburg

Follow WesternPAFootball.com on Twitter @WPAFootball


Leave a Reply