EasternPAFootball - Your source for 
High School Football in Eastern PA









EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAEasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA
EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAEasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA

2013 All-WesternPAFootball.net Small School Team (Class AA-Class A)

Written by: on Thursday, January 9th, 2014

The 2013 edition of the WesternPAFootball.net Small School postseason team consists of players from schools within the A and AA classifications of Districts 5,6,7,8,9 and 10 teams. There is only a First Team and Honorable Mention for this postseason team. Athletes are arranged in alphabetical order by first name.

 

1st TEAM OFFENSE:

Tight end: Sr. Alec Bloom, Ligonier Valley

Wide receivers: Sr. Bradi Moore, Central-Martinsburg; Sr. Justin Watson, South Fayette; Sr. Kyle Flick, Richland Township

Offensive lineman: Sr. Jaleel Fields, Aliquippa; Jr. Joe Patterson, Bishop Carroll; Sr. Ryan Long, North Catholic; Sr. Ricky Magnuson, Curwensville; Sr. Sam Breese, Lakeview

Quarterback: Sr. Blake Over, Northern Bedford; Jr. Brett Brumbaugh, South Fayette; Sr. Lenny Williams, Sto-Rox

Running backs: Sr. Blake Reddick, Lakeview; Sr. Kolten Kobrys, Fort Cherry; Sr. Shannon Jackson, Fairview; Sr. Terry Swanson, Aliquippa

Specialist: Sr. Clintell Gillaspie, Monessen; Sr. Matt Shaffer, Richland Township

Kicker: Jr. Jordan Wombacher, Hickory

 

 

1st TEAM DEFENSE:

Defensive Lineman: Sr. Ben Berkovitz; South Fayette; Sr. Ben Verhovsek, Richland Township; Sr. Jarred Fragapane, North Catholic; Sr. Nick Little, Bishop Guilfoyle;

Linebackers: Sr. Chuck Calabrese, Shady Side Academy; Sr. Daulton Linton, Hickory; Sr. Dalton Day, Avonworth; Sr. Ryan Morris, Corry; Sr. Zach Walker, South Fayette

Defensive Backs: Jr. Brandon Chadbourn, Bishop Guilfoyle; Jr. Noah Osman, Chestnut Ridge; Jr. Tre Tipton, Apollo-Ridge

Specialist: Sr. Dravon Henry, Aliquippa

Punter: Sr. Tyler Fattman, Greenville

 

Honorable Mention OFFENSE:

Tight end: Sr. Brian McNally, Girard; Sr. Zak Dysert, Fort Cherry

Wide Receivers: Sr. Anthony Benson, Brockway; So. Anthony Isabella, Brockway; Sr. Sr. Cody Hearst, Clarion Area; Conner Beck, South Fayette; Sr. Jeff Kocjancic, Kane Area; Sr. Kyler Diehl, Northern Bedford; Sr. Mallory Claybourne, Sto-Rox

Offensive Lineman: Jr. Anthony Davidson, South Fayette; Sr. Austin Buttry, Chestnut Ridge; Sr. Brock Boxen, Beavers Falls; Sr. Bryan Wedding, Richland Township; Sr. Cory Pinkerton, Steel Valley; Sr. Eric Klejka, Mount Pleasant; Sr. Micah Tennant, Ligonier Valley; Sr. Tyler Miller, Central-Martinsburg

Quarterback: Jr. Adam Sharlow, North Catholic; Sr. Alec Shaffer-Doan, Brockway; Sr. Alex Rowse, Beaver Area; Sr. Beau Bosch, Chestnut Ridge; Sr. Dan Stratton, Beaver Falls; Sr. Jesse Zelonkia, Apollo-Ridge; Sr. John Katis, Clarion Area; Sr. Kevin Cleer, Kane Area; Sr. Tyler Donahue, Yough; Sr. Tyler Kepple, Karns City

Running Backs: So. Braden Forchtman, Berlin-Brothersvalley; Sr. Damian Rawl, Beaver Falls; Sr. Damien Slike, Clarion Area; Sr. Darrin Sipes, Tussey Mountain; Sr. Grant Fetchet, South Fayette; Sr. Shai McKenzie, Washington; Sr. Tyler Balla, Greensburg Central Catholic; Sr. Tyler Mellors, Mount Pleasant; Sr. Zach Vroman, Brookville; Sr. Zack Tibbens, Curwensville

Specialist: So. Aaron Mathews, Clairton; Sr. Austin Cunningham, Central-Martinsburg; Sr. Casey Gray, Bellwood-Antis; Jr. Dane Jackson, Quaker Valley; Sr. Ernie Burkes, Neshannock; Sr. Matt Voytik, Hickory; Jr. P.J. Fulmore, North Catholic

Kicker: Sr. Antonio Troese, Clarion Area; Jr. Shawn Gindlesberger, Richland Township; Sr. Zane Watson, Redbank Valley

 

 

Honorable Mention DEFENSE:

Defensive Lineman: Jr. Austin Aikins, Hickory; Sr. Arthur Long, Washington; Sr. Brayden Wojtecki, Northwestern; Sr. Brock Rhoat, Tussey Mountain; So. Dante Paul, Berlin-Brothersvalley; Sr. JoJuan Bray, Clairton; Sr. Nate Conti, Fort LeBoeuf; Sr. Ronnie Meder, North Catholic; Sr. Steven Jeffries, Neshannock

Linebackers: Sr. Brendan Blair, Sto-Rox; Sr. Donovan Cobb, Aliquippa; Jr. Ian Corbett, Clarion Area; Sr. Joshua Churchin, North Catholic; Sr. Justin Rawlins, Monessen; Sr. Nate Stone, Greensburg Central Catholic; Jr. Nick Bowers, Kittanning; Sr. Patrick Frey, McGuffey; Jr. Rick Mellick, Seton-LaSalle; Sr. Tanner Snyder, Bellwood-Antis

Defensive Backs: So. Brendan Miller, Clarion Area; Sr. Brody Shuty, Bishop Carroll; Jr. Cody Skiver, Moniteau; Sr. Joe Dunn, Girard; Jr. Shareef Blough, Forest Hills

Specialist: Sr. Alex Johnson, Eisenhower; Sr. Carnell Hawkins, Sharon; Sr. Brandon Reiser, Northwestern; Sr. Dennis Briggs, Shady Side Academy

Punter: Sr. Braden Junker, Bishop McCort; Sr. Shane Murphy, Union (9)

 

 

Player of the Year – Offense: Sr. Matt Shaffer, Richland Township

Player of the Year – Defense: Sr. Dravon Henry, Aliquippa

Coach of the Year: Bob Ravenstahl, North Catholic

Follow WesternPAFootball.net on Twitter @WPAFootball

Leave a Reply



EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PAWesternPAFootball.net - Your source for High School Football in Western PA

Web
WesternPAFootball
logo logo







WesternPAFootball - Your source for High School Football in Western PA

Main | Advertising | Contact us
Powered by Lehigh Valley Sites

DHTML Menu By Milonic JavaScript

Copyright 2007-2016 WesternPAFootball.net. No portion of this website may be reproduced or duplicated without the express written consent of WesternPAFootball.net.