The Funding Zone
Advertise Here
 

2017 Statewide Final Stats: Passing Yards

Written by: on Monday, February 19th, 2018

 

Here are Pennsylvania’s high school football final passing statistical leaders

4657 – Brady Walker, Gateway
3969 – Phil Jurkovec, Pine-Richland
3776 – Logan Leiby, Selinsgrove
3424 – Cole DeFranco, Notre Dame GP
3291 – Ricky Ortega, Coatesville
3255 – Joe Mischler, Cathedral Prep
2931 – Ian Haynes, Franklin
2865 – Jack Krug, Brookville
2856 – Tanner Schwilk, Conestoga Valley
2792 – Chase Diehl, Bishop McDevitt (3)
2785 – Brendan Makray, Clarion-Limestone
2729 – Todd Shelley, Lampeter-Strasburg
2702 – Malachi Young, Steelton-Highspire
2678 – Lane Voytik, Sharon
2651 – Jared Jenkins, Bethlehem Freedom
2643 – Isaac Rumery, Clearfield
2628 – Tawan Wesley, Imani Christian
2617 – Hunter Kinsey, Ferndale
2597 – Evan Simon, Manheim Central
2559 – Connor Watkins, Loyalsock
2555 – Geno Pellegrini, Charleroi
2555 – Adam Cecere, Forest Hills
2510 – Stone Hollenbach, Southern Columbia
2493 – Michael Ruisch, Parkland
2480 – Cameron Roth, Garden Spot
2460 – Joe Fagnano, Williamsport
2392 – Zakee Sailsman, Lebanon
2348 – Javon Clements, Bethlehem Catholic
2334 – Brady Fyfe, Shade
2302 – Anthony Paoletti, Marple Newtown
2279 – Rashaan Carlton, Susquehanna Township
2267 – Isaac Clark, Farrell
2265 – Justin Bezek, Central Cambria
2265 – Joe Scarabino, Seneca
2243 – Chandler England, Oxford Area
2235 – Cameron Gontek, George Washington
2229 – Yahmir Wilkerson, Harrisburg
2225 – Desman Johnson Jr., Penn Wood
2222 – Ryan Wolk, Hazleton Area
2199 – Sawyer Drummond, Otto-Eldred
2154 – Brayden Long, New Oxford
2133 – Ethan Parvel, Whitehall
2131 – Evan Herb, Line Mountain
2123 – Ree Williams, Kane
2120 – Philip Davis, Milton Area
2099 – Joe Hauser, Richland
2093 – Quinn Buffington, Camp Hill
2052 – Matt DeLaurentis, Pope John Paul II
2050 – TJ Pergine, Spring-Ford
2031 – Tommy Friberg, State College
2009 – Zack Swartz, Washington
2003 – Dom Salinetro, West Perry
1999 – Jack Psenicska, Springfield Delco
1971 – Brady Callahan, Grove City
1963 – Scott Poulson, Easton Area
1949 – James Stocker, Mt Lebo
1949 – Derek Johncour, Avonworth
1929 – Salim Dixon, Martin Luther King
1929 – Derek Johncour, Avonworth
1922 – Matt Miller, Dubois
1908 – Justin Vigna, TJ
1880 – Luke Emge, Manheim Township
1879 – Johnathan Leighty, Kiski School
1874 – Brody Mcandrew, Neshaminy
1866 – Corey Simmons, Blacklick
1866 – Austin Barber, Greater Johnstown
1862 – Levi Engle, Williams Valley
1858 – Dylan DellaValle, Pocono Mountain West
1856 – Logan Hauck, Chestnut Ridge
1840 – Alex Gorgone, Unionville
1811 – Peter Downer, Brockway
1811 – Cade Pribula, Central York
1776 – Zak Kantor, Pennridge
1771 – Austin Barber, Greater Johnstown
1766 – Zach Demarchis, Pennsbury
1748 – Carter Vanscyoc, Shippensburg
1737 – Logan Edmond, Southern Lehigh
1724 – Tekoah Guedes, Palmerton
1724 – Evan O’Donnell, Central Bucks East
1710 – JD Mcfadden, Maplewood
1708 – Ty Hagen, Claysburg-Kimmel
1691 – Reed Bruggerman, Chartiers Valley
1690 – Ian Pollock, North Star
1689 – Kavon Mormon, Montour
1687 – Hayden Gallagher, Hickory
1679 – Andrew Hudy, Huntingdon
1668 – Justin Sliwoski, Hempfield
1667 – Drew Gunther, Malvern Prep
1665 – Connor Uhrig, Wilson (3)
1656 – Jalen Sutton-Christian, Imhotep Charter
1648 – Nick Reilly, Delaware Valley
1635 – Tommy Kirchhoff, Trinity (3)
1624 – Quidanie Vega-Cosme, Dieruff
1620 – Micheal Smithers, Canton Area
1619 – Andrew Brett, Catasauqua
1610 – Shane Dooley, Father Judge
1606 – Tanner Kunkle, Towanda
1593 – Elijah Shemory, Jersey Shore
1590 – Jack Hansberry, USC
1573 – Leo O’Boyle, Scranton Prep
1570 – Jake Cortes, Peters Twp
1569 – Devin Burkhart, Blairsville
1568 – Brady Young, Hollidaysburg
1561 – Andrew Foor, Northern Bedford
1554 – Dylan Ishman, Punxsutawney
1547 – Doug Weist, North Schuylkill
1546 – Anthony Ellis, Sun Valley
1532 – Marquez McCray, St. Joseph’s Prep
1523 – London Johnson, Halifax
1521 – Logan Horn, Cedar Crest
1520 – Jakob Lane, Littlestown
1520 – Gavin Darcy, Dunmore
1515 – Shawn Dziak, Bentworth
1500 – John Caldwell, Ligonier Valley
1494 – Brady Staub, Central Dauphin
1489 – Tallian Lehr, J.P. McCaskey
1484 – Jason Armstrong, Latrobe
1483 – Dan Solecki, LaSalle College HS
1483 – Cody Scherer, Lehighton
1473 – Noah Reisenauer, Cambridge Springs
1471 – George Tinsley, Abington Heights
1470 – Chase Dull, Bermudian Springs
1468 – Nate Bell, Greenville
1465 – Trae Devlin, Central Columbia
1464 – Mark Himmelsbach – Hempfield (3)
1455 – Evan Brady, Delone Catholic
1444 – Frank Rauscher, Allentown Central Catholic
1442 – Mitchell Galentine, Eastern York
1439 – Bryce Lauletta, Downingtown East
1436 – Will Howard, Downingtown West
1429 – Bryce Timko, Curwensville
1426 – Luke Trueman, North Allegheny
1425 – Aaron Tobias, Penns Valley
1412 – Gary Degroat Jr., Mifflinburg
1397 – Brandon Bearer, Cambria Heights
1385 – Nico Piraino, Lakeland
1381 – Brandon Unterkoefler, Exeter Township
1373 – Zachary Benedek, Elizabeth-Forward
1367 – Joshua Crecca, Central Bucks West
1361 – Will Samuel, William Penn Charter
1357 – Gage Anzulavich, Warrior Run
1355 – Aaron Angelos, Springside Chestnut Hill
1350 – Zach Throne, Red Lion
1347 – Charles Britt, Neumann-Gorretti
1345 – Aidan Klassen, Lower Dauphin
1344 – Dominic Deluca, Wyoming Area
1334 – Tom Reisinger, Mount Carmel
1316 – Daniel Slogosky, Philipsburg-Osceola
1305 – Zachary Gardner, Twin Valley
1295 – Killian Cooper, Northwestern
1285 – Deven Bollinger, Northwestern Lehigh
1270 – Brent Burleigh, North Penn-Mansfield
1267 – Dylin Chapin, Oil City
1265 – Robbie McAndrew, Scranton
1262 – Coleman Good, Muncy
1250 – Janssen Wilborn, Wilkes-Barre Meyers
1247 – Luke Brick, Berlin
1246 – Mark Conrad, Bishop Guilfoyle
1245 – Dawson Porter, Armstrong
1245 – Connor Patania, Phoenixville
1226 – Brayden Strouse, Montgomery
1224 – Scott Ash, Middletown
1219 – Gabe Tilford, Shikellamy
1216 – Payton Morris, East Pennsboro
1216 – Julian Gimbel, Upper Dublin
1215 – Austyn Carson, Central Mountain
1214 – Lucas Bowser, Union/ACB
1211 – Jaden Jones, Bald Eagle
1210 – Nikolas Grabiec, Newport
1210 – Dylan Deitrich, Bellefonte
1207 – Quin Henry, Wellsboro
1202 – Seth Morgan, Mt Lebo
1200 – Matt Banbury, Seton LaSalle
1196 – Jared Plessinger, Cumberland Valley
1195 – Logan Yoder, Tri-Valley
1193 – Chance Nagy, Moniteau
1178 – Ayden Mathias, Boyertown
1169 – Jack Collar, Archbishop Wood
1165 – Brandon Nolder, South Allegheny
1159 – Cameron Clark, Wilson Area
1146 – Ryne Wallace, Kiski Area
1146 – Corbin Brown, Sayre
1145 – Nate Wingard, Keystone
1144 – Nicholas Shedleski, Lewisburg
1136 – Jacob Jasper, Glendale
1121 – Corey Wise, West York
1120 – Matthew Leonard, Tussey Mountain
1119 – Ethan Brader, Palisades
1113 – Zach Ketterman, Gettysburg
1111 – Jake Prevost, Great Valley
1108 – Troy Fisher, Central Catholic
1104 – David Piestrak, Northwest Area
1099 – Ben Schmidt, Homer-Center
1094 – Terrance Derr, Berks Catholic
1094 – David Krewson, Blue Mountain
1090 – Alstan Wolfe, Saucon Valley
1090 – Adam Rudzinski, Franklin Regional
1082 – Bailey Lincoski, Beth Center
1080 – Tyler Keyser, Upper Perkiomen
1074 – A.J. Flick, South Williamsport
1072 – Shawn Wolfe, Bellwood-Antic
1069 – Mikey Riutort, East Stroudsburg South
1065 – Jeremiah Parson, Juniata
1059 – Jake Kupchella, Warren
1052 – Ben Gerber, Haverford School
1047 – Hunter Shearer, Montoursville
1039 – Bryce Mccleester, Conemaugh Valley
1034 – Justin Johnson, Dover Area
1030 – Spencer Miller, Clarion
1030 – Spencer Miller, Clarion
1023 – Ryan Cassidy, West Chester East
1016 – Luke Gutowski, Delaware County Christian School
1014 – Joe Saulino, West Chester Henderson
1011 – Lucas Pieszak, Mount Pleasant
1004 – Scott Schwalm, Minersville

Follow WesternPAFootball.com on Twitter @WPAFootball


Leave a Reply

2 Responses to “2017 Statewide Final Stats: Passing Yards”

  1. Billy Splain says:

    Fred, nobody sent stats

  2. Fred darton says:

    Where’s South Fayette?